Prezentace virtuálního a letového provozu - Runway4you Brno 2015

Volný čas

“May day, may day, may day”. Ta slova zná každý z nás. Většina lidí si pod nimi představí volání o pomoc posádky letadla, která se se svými cestujícími ocitla v ohrožení života. Proč by takové letadlo, respektive jeho kapitán, volal o pomoc, když se nachází několik kilometrů nad zemí?

Kapitán není jediný, kdo má ve svých rukách osudy desítek, někdy i stovek cestujících. Kromě druhého pilota, který mu pomáhá při řešení mnoha standardních i nestandardních situací, má “u sebe” i desítky lidí, kteří sledují, kontrolují, radí a zejména řídí jeho let. Říká se jim řídící letového provozu. Věřím, že mezi námi není člověk, který by dnes o této velmi aktraktivní, zajímavé a dobře placené profesi nevěděl. Každým rokem se o toto zaměstnání ucházejí stovky lidí, přijato je pouhých 10-20 lidí a závěrečnou zkouškou projde zpravidla jen velmi málo jedinců. Mnoho z nás si povzdechne: "Ta práce by mě bavila, ale to není reálné." Přinášíme Vám možnost si svůj sen částečně splnit, popřípadě Vás necháme nahlédnout do pracovní náplně řídících. Umožníme Vám sledovat jejich práci, stát jim za zády a klást jim jakékoliv dotazy. Přestože Řízení letového provozu se nachází v Praze v Jenči, tuto možnost Vám nabídneme dne 28. 11. 2015 na mezinárodním letišti v Brně.

Jak je to možné? Čeští virtuální řídící na síti VATSIM pořádají unikátní projekt pro širokou veřejnost, kde v rámci praktických ukázek a přednášek seznámí všechny příchozí se světem simulovaného virtuálního létání. Co vlastně je virtuální létání, řízení letového provozu a jak se liší od reálného létání?

Samozřejmě v zodpovědnosti a v následku provedené chyby. Ve virtuálním světě nehrozí žádné ztráty na životech, ale protože reální řídící letového provozu sedí s myší a klávesnicí před obrazovkou, stejně jako virtuální řídící, jsou postupy obou skupin naprosto totožné. Virtuální řídící se drží hesla “As real as it gets”. Tedy “Tak reálně, jak jen to jde”.

Koho však virtuální řídící řídí? Odpověď je nasnadě: virtuální letadla. Ať již Cessny, Pipery, Zlíny nebo Boeingy, Airbusy, ale i Grippeny, či Alcy. Zde se může zdát, že se jedná o počítačovou hru. Ale tuto domněnku je třeba ihned na začátku vyvrátit. Jedná se o velmi podrobně zpracovanou simulaci jak na straně pilotů (tedy letadel a jejich vlastností), tak na straně řídících (tedy používaného softwaru pro řízení letového provozu).

Mnoho lidí si již letecký simulátor vyzkoušelo. Méně lidí si takový simulátor nainstalovalo na svůj počítač a provedlo svůj první let. Pravděpodobně končil, tak jako můj, nevalným přistáním mimo dráhu. Po pár pokusech se každý zdokonalil a přistával již bez jakýchkoliv komplikací. Jenže právě v tuto chvíli to mnoho uživatelů přestalo bavit, protože simulace se stala poněkud jednotvárnou a nudnou. Byť si můžete vybrat z tisíců letišť, tak přeci jen je letiště pořád letiště. Kdyby se však všichni tito lidé dozvěděli o možnosti létat dle reálných pravidel, s dalšími piloty online a zejména s řídícími, kteří jim povolují vzlet, či stoupání do určité hladiny, určitě by si simulátor ponechali a pokračovali dále v prohlubování svých znalostí o létání. Představa, že stojíte na pojezdové dráze a před sebou vidíte jiné letadlo, které řídí další nadšenec a do sluchátek voláte “provoz v dohledu”, je přece velmi lákavá. Možná o této možnosti nevěděli, možná jim přišlo vše na první pohled příliš složité.

Máte-li zájem přijít se podívat na to, jak vše funguje, jak piloti létají, řídící řídí, načerpat zkušenosti a znalosti, popřípadě Vás jen zajímá letectví a osloví Vás nějaká z našich přednášek, pak neváhejte a zapište si do kalendáře datum 28. 11. 2015 a přijďte mezi 9. a 18. hodinou na Letiště Brno. Uvidíte reálně virtuální létání a řízení letového provozu. O vlastním programu a ukázkách se dočtete na těchto stránkách.

Pro koho je akce určena? Pokud jste dočetli až k tomuto odstavci, tak právě pro Vás. Akce je připravována tak, aby upoutala pozornost laické veřejnosti, nadšenců do simulovaného letectví, ale i reálných pilotů. Věřím, že připravované ukázky zaujmou každého kluka ve věku od 13 let, tatínka, i dědečka.

Více na www.runway4you.cz

 

Účinkují

VACC-CZ

Termíny