Bob Mintzer Quintet /USA, SK,HU, CZ/

Hudba

Většina hudebníků může považovat za úspěch, pokud se prosadí ve svém oboru. Ale jsou i tací, kteří uspějí doslova ve všem na co sáhnou. Jedním z nich je i Bob Mintzer. Všestranný saxofonista a hudební pedagog, který bude již navždy spojován se svou skladatelskou a aranžerskou činností v renomovaných světových big bandech.

Bob Mintzer /USA/ – saxofon
Kálmán Oláh /HU/ – piano
Lukáš Oravec  /SK/ – trumpeta
Tomáš Baroš /CZ/ – kontrabas
Marián Ševčík /SK/ – bycí

Bob Mintter (1953), rodák z New Yorku, byl již od raného věku zcela uhranut hudbou a to nejenom její vnější krásou, ale také její komplexností a tím jak jednotlivé tóny do sebe navzájem zapadají. Celé hodiny trávil u piana zkoušejíc napodobit melodie, které slyšel ve svém okolí, okolí plné legend tehdejší jazzové scény New Yorku.

Od těch nejlepších se učil i v období svého dospívání a to např. v kapelách vedených Thadem Jonesem, Melem Lewisem, Gilem Evansem a mnoha dalšími. Na počátku 80. let tyto zkušenosti zužitkoval ve svém prvním big bandu a v roce 1983 již počala plodná spolupráce s vydavatelstvím DMP Record, která vydržela přes 22 let a vynesla celkově 13 studiových alb, 3 nominace na Cenu Grammy a výhru za album Homage to Count Basie.

Mintzer se přitom nevyhýbal ani menším projektům, za album svého kvartetu s názvem One Music ho taktéž stihla nominace. O značné popularitě svědčí i dobová spolupráce na albech slavných hvězd nejenom populární hudby, mezi nimiž byli např. Diana Ross, Aretha Franklin, skupina Queen, James Taylor nebo Steve Winwood.

Počátek devadesátých let byl pro Mintzera klíčový, stal se členem slavných Yellowjackets. Skupiny, kde jsou si všichni rovnocennými partnery a zároveň živoucím důkazem toho, že čtyři různé individuality jsou schopné plodné spolupráce. Od debutového alba Greenhouse kapela získala 13 nominací na Cenu Grammy a téměř každý rok sbírá ocenění napříč rozličnými jazzovými periodiky celého světa.

Bob Mintzer nadále aktivně působí ve všech oblastech hudební kultury – skládá, vystupuje, ale i vyučuje. Z pedagogického působení vyberme, alespoň jeho současné zapojení na Univerzitě Jižní Karolíny v Los Angeles. Zde vyučuje jazzovou skladbu, saxofon, řídí Thorntonský jazzový orchestr a pořádá jazzových workshopy pro studenty. Navíc zde spolupracuje s osobnostmi jako jsou Peter Erskine, Alan Pasqua, Vince Mendoza a Russelle Ferrante z Yellowjacket. Rovněž vykazuje bohatou publikační činnost v oblasti muzikologie, která hraje důležitou roli ve výuce jazzu po celém světě.

Bob Mintzer složil pro orchestry, big bandy a jiná hudební uskupení již na 200 skladeb, jenž jsou hrány po celém světě. Kondukční činnost taktéž zahrnuje skladby pro National Symphony Orchestra, nizozemskou Metropole Orchestra, WDR Big band v Kolíně nad Rýnem a frankfurtský HR Big Band.

Není proto divu, že do dnešní doby spolupracoval s tak širokou škálou talentovaných hudebníků, mezi nimiž jsou Tito Puente, BuddyRich, Thad Jones/Mel Lewis Big Band, James Taylor, The New York Philharmonic, National Symphony, American Saxophone Quartet, Art Blakey, Donald Fagen, Bobby McFerrin, Nancy Wilson, Kurt Elling, Jaco Pastorius, Mike Manieri a Randy Brecker.

Termíny