Svatomartinský jarmark a krůtí hody Brniště

Volný čas

Srdečně zveme všechny Martiny, rodiny s dětmi a milovníky dobrého jídla a vína. Užijte si příjemný sobotní den na řemeslném jarmarku v duchu Svatomartinských slavností. Místní i přespolní, zavítejte s celou rodinou, je čas veselí a poděkování za sklizeň, čas pro setkání s přáteli i sousedy, hodujte a oslavujte před nadcházejícím adventem a půstem.

Oslavy svatého Martina patří mezi oblíbený svátek v řadě zemí Evropy. Tradice tohoto svátku sahá až na dvůr císaře Josefa II, kdy se na svatého Martina připíjelo novým vínem z letošní sklizně. V Čechách byla tato tradice znovu obnovena v roce 1993. V Brništi nás čeká den s bohatým programem pro malé i velké, den plný ochutnávek a gastronomických zážitků, den plný pohádek, tvořivých dílen a příjezdu Martina jako rytíře na bílém koni.

Před Ekocentrem bude od 10 hodin po celý den probíhat jarmark, kde návštěvníci ochutnají regionální dobroty i vína a uvidí ukázku různých tradičních řemesel. Husu u nás sice neochutnáte, ale máme připravenu jinou drůbež a to přímo z chovu našeho zemědělského podniku ZOD Brniště a.s., můžete se těšit na grilované krůtí speciality a prodej krůt. (Další informace www.krutimaso.cz)

Osvěžit se můžete nejen dobrým vínem, ale také pivem nebo medovinou. Odpoledne hody oživí a zpříjemní pěkná muzika a v 15 hodin očekáváme i příjezd svatého Martina s družinou, kterého přivítáme lampiony, ať už vyrobenými nebo donesenými.

Na jarmarku zazní středověká hudba a prastaré lidové hudební nástroje jako jsou šalmaje, flétny, dudy, cistry, fiduly v podání hudební skupiny Řemdih. Seskupení Řemdih tvoří čtyři muži, poutníci a hudebníci. Vzniklo v roce 1983 původně jako rocková kapela a prošlo opravdu zajímavým vývojem. Na jarmarku vystoupí odpoledne, od 13 do 15 hodin. (Další informace o kapele www.remdih.cz)

Ekocentrum nabídne program hlavně pro děti, od 10 hodin do 15 hodin, děti mohou v průběhu dne shlédnout tři loutkové pohádky.  PNF ZOD připravilo také čtení o slavném Martinovi a tvořivé dílny na motivy svátku svatého Martina, jako je pečení svatomartinských rohlíčků, výroba svatomartinského koně, sněžítek, maňásků a lampiónů. Prohlédnout si můžete i stálou expozici ekocentra.  V zahradě ekocentra bude pro děti připravena hra Svatomartinská koleda. (Další informace o Ekocentru www.ekocentrumbrniste.cz)

Program ukončí průvod Sv. Martina, který doprovodí v 16 hodin jezdce na koni a jeho družinu od Ekocentra ke kostelu sv. Mikuláše na náměstí Brniště.

 

Program

10:00h zahájení jarmarku před Ekocentrem Brniště (prostor před Ekocentrem),

po celý den ochutnávka, prodej vín a velké regionální krůtí hody

12.00h pohádka „O Červené karkulce“ - loutkové divadlo (Ekocentrum)

12.30h vyprávění legendy o sv. Martinovi (Ekocentrum)

13:-15:00h vystoupení skupiny Řemdih, středověká hudba (prostor před Ekocentrem)

13:30h pohádka „Perníková chaloupka“ - loutkové divadlo (Ekocentrum)

14:30h pohádka „Čert a káča“ - loutkové divadlo (Ekocentrum)

15:00h příjezd sv. Martina na bílém koni (prostor před Ekocentrem)

16:00h průvod se sv. Martinem ke kostelu sv. Mikuláše

 

Workshopy pro děti a celou rodinu (Ekocentrum)

Tvůrčí dílny PNF ZOD

pečení svatomartinských rohlíčků

výroba lampionů

výroba svatomartinského koně

výroba sněžítek a maňásků

voňavá mýdla a bylinky

Svatomartinská koleda – hra pro děti (zahrada Ekocentra Brniště)

 

Po celý den prostor před Ekocentrem Brniště

 Ochutnávka a prodej vín

 Krůtí hody - grilované krůtí speciality – ochutnávka a prodej

 Regionální pivovar Cvikov

 Svařené víno a teplá medovina

 Regionální a řemeslný trh

 Ukázky tradičních řemesel (kovářská výheň, skláři)

 Odkazy:

Facebook události:

https://www.facebook.com/events/1009380919106941/

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Tým Podralského nadačního fondu ZOD

Účinkují

kapela Řemdih

Termíny