Zpátky ke kořenům

Výstava

Název výstavy pořádané Galerií města Trutnova jako součást programu k 70.  výročí založení Základní umělecké školy již cosi napovídá…

Je-li něco skutečně věčného v naší pomíjivosti, pak je to idea svobody člověka. Zejména umění vždy odráží dobu, ve které vzniká, a především umělci mají odvahu tvořit podle svých vlastních představ, protože vnímají svět srdcem.

Prostory galerie tentokrát zaplní svými díly ti, kteří na „zušku“ či ještě „lidušku“ nejen chodili, ale svůj talent a vědomosti získané od svých učitelek rozvinuli dalším studiem, aby se z nich staly výrazné osobnosti v různém uměleckém odvětví.

Návštěvníci se tak mohou těšit na magické krajiny Naděždy Čichovské, zrcadlové masky a skleněné plastiky Olgy Šímové, sakrální tvorbu řezbáře, sochaře a restaurátora Jiřího Kobra, skleněné číše s míšenským ornamentem Petry Tauchmanové Tomáškové (nyní též učitelka ZUŠ v Praze), oceněné grafiky a maketu projektu mimořádné architektky Veroniky Sávové, zabývající se ekologickou architekturou, tvorbu malíře a kreslíře komiksů Jiřího Gruse, plastiky známé trutnovské sochařky Pauliny Skavové aj.

Prolínání umění a lidských duší pikantně doplní pastely Jany Traspeové a dekorovaná keramika či abstraktní díla Dity Prouzové, taktéž bývalých absolventek trutnovské „zušky“, které už pedagogickým působením vedou další studenty k sílícímu rozvětvení stromu, jehož kořeny jsou pevné a široké.

Tento pomyslný strom poznání a umění je opravdu velmi košatý, a tak se omlouváme všem, jež nebylo možné dohledat a zkontaktovat.

Setkání pedagogů a bývalých absolventů ZUŠ završí výjimečně v úterý 27. října vernisáž s hudebním překvapením v podobě neodolatelné moderní písničkářky a muzikantky. Barbora Mochowa vystudovala jazzový- popový zpěv na Pražské konzervatoři a konzervatoři VOŠ Jaroslava Ježka a je také absolventkou trutnovské ZUŠ. Mnozí si ji pamatují nejen ze středověko-renesanční kapely Villanella pod vedením Martina Matysky.

Výstava potrvá do 28. listopadu. 

Účinkují

Ondřej Antoš

Naděžda Čichovská

Jan Fišera

Jiří Grus

Barbora Hainzová

Jiří Kobr

Elvíra Mádlová

Jana Traspeová-Madževská

Dita Prouzová

Veronika Sávová

Paulina Skavova

Olga Šímová

Petra Tauchmanová-Tomášková

Nikol Valnohová 

Mgr. Lucie Pangrácová

Barbora Mochowa

Kontakty

www.galerietu.cz

Termíny