Výstava Václava Chada „Nevěděli jsme, kdy skončí válka“ ve zlínském zámku

Výstava, Volný čas

Tvorba Václava Chada v Galerii Václava Chada. Výstavní místo, které samo nese právě jméno umělce, představí komplexní tvorbu tohoto nadaného mladého malíře, od jehož tragické smrti v únoru uplynulo sedmdesát let. Výstava potrvá od 7. října až do 10. ledna 2016. Zahájena bude vernisáží v úterý 6. října.

Václav Chad, absolvent baťovské Školy umění, měl možnost tvořit pouhých pět let, přesto jeho dílo patří k tomu nejvýraznějšímu, co zde v období čtyřicátých let vzniklo. „Chadovy práce jsou svědectvím hledání svobodného prostoru v nesvobodě: záměrně pobuřují, překračují tabu, odmítají líbivost a prázdné estetizování,“ uvádí k jeho tvorbě kurátorka výstavy Alena Pomajzlová.

Kresby a malby Václava Chada zahrnují širokou škálu témat, od krajin, přes biblické náměty až po surrealistické vize. „Více než náměty však stojí za pozornost jejich zpracování. Můžeme tu zaznamenat jakýsi zrychlený vývoj, spíš souběžnou existenci několika stylových rovin, než pozvolný lineární vývoj. Vše vzniká v horečném chvatu, snad i s předtuchou vlastního omezeného času,“ doplňuje charakteristiku kurátorka Pomajzlová.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 6. října v 18 hodin, poté bude expozice zdarma přístupná až do 10. ledna 2016, vždy od úterý do pátku od 10 do 17 hodin. Podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Nad výstavou převzali záštitu ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a primátor statutárního města Zlína Miroslav Adámek.

Výstava je součástí projektu Ostrov umění v moři průmyslu přestavující činnost Zlínské školy umění v letech 1939 - 1949. Souběžné expozice se nacházejí v prostorách Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, ve 14.budově továrního areálu.

Kontakty

www.gvch.cz

Termíny