6. Balkánské filmové návraty

Film, Volný čas, Kurzy, vzdělání, konference

Téma: Srdjan Karanovič 70 / Makedonci v jugoslávském filmu

Pro všechny milovníky filmu je na druhý říjnový víkend přichystána tradiční přehlídka, příznačně nazvaná Balkánské filmové návraty. Můžete se těšit na kolekci devíti výjimečných snímků.  Přestože všechny patří právem mezi balkánskou filmovou klasiku, většina z nich bude uvedena v českém kině vůbec poprvé.

Pořadatelem přehlídky je Filmový klub Vsetín, který se mapování balkánské kinematografie systematicky věnuje již osmým rokem. Za tu dobu mohli návštěvníci Vsetínských filmových maratonů a Balkánských filmových návratů zhlédnout již 166 filmů, většinou v českých premiérách.

Dramaturg  Balkánských filmových návratů Jiří Fiala o programu Návratů říká: „V letošním ročníku se budeme pohybovat po dvou liniích. U příležitosti sedmdesátin Srdjana Karanoviče - jednoho z nejvýznamnějších srbských režisérů, který je vedle Gorana Paskaljeviče či Emira Kusturici představitelem tzv. pražské školy v jugoslávském filmu, jsme připravili k projekci jeho dva přelomové snímky z osmdesátých let. Druhá, rozsáhlejší část programu, bude věnována třem nejvýznamnějším makedonským tvůrcům 20. století – Stolemu Popovovi, Branku Gapovi Ivanovskému a Ljubišovi Georgijevskému.“

Přehlídka začne ve vsetínském kině Vatra v pátek 9. října v 17 hodin vězeňským dramatem Tetování Stoleho Popova patřící bezesporu mezi nejlepší jugoslávské filmy. Páteční program končí o půlnoci, sobotní začíná v 10 hodin ráno a pokračuje opět do půlnoci.  Své pozvání na 6. Balkánské filmové návraty připojuje také předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník: „Pokud zavítáte do vsetínského kina, čeká vás devět jedinečných filmových zážitků. Za nejunikátnější považuji kolekci tří filmů Ljubiši Georgijevského a dvojici Karanovičových filmů, ale doporučit lze v podstatě všechny filmy. Takové doporučení si mohu dovolit, protože program našeho festivalu je poskládaný tak, aby divákům nic nebránilo absolvovat jej celý a opravdu si jej užít.“

Balkánské filmové návraty pořádá Filmový klub Vsetín ve spolupráci s Domem kultury Vsetín a za podpory Makedonské kinotéky. Ceny vstupného a další informace naleznete na www.fkvsetin.cz. 

Účinkují

Filmová retrospektiva - Srdjan Karanović, Stole Popov, Ljubiša Georgijevski

Další dokumenty k akci

     
Termíny