Svatováclavský víkend na jihočeských památkách

Volný čas

Svatováclavský víkend si mohou návštěvníci jihočeských památek zpestřit noční návštěvou zámecké věže a Hradního muzea v Českém Krumlově nebo účastí na koncertech na zámcích v Třeboni či ve Vimperku. V Nových Hradech se naposledy odehrají prohlídky pro děti, zámek Vimperk se poprvé zapojí do Dnů věží a rozhleden.


 

Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií v Českém Krumlově

Zámek v Českém Krumlově se připojuje k Svatováclavské noci otevřených muzeí a galerií – v sobotu 26. září zpřístupní ve večerních hodinách Hradní muzeum a zámeckou věž. Projít si jedinečnou expozici v netradiční denní dobu a pokochat se úchvatným výhledem na osvětlené město ležící v meandru Vltavy mohou zájemci od 18 do 23 hodin a navíc zdarma.

http://www.zamek-ceskykrumlov.eu

Prohlídky pro děti v Nových Hradech

Poslední příležitost během letošní sezóny mají malé děti, které se svými rodiči zavítají v sobotu 26. září 2015 na hrad Nové Hrady. Naposledy budou moci využít nabídku hraběnky Terezie, která je provede hradními komnatami. Speciální dětské prohlídky začínají v 10.30 hodin a jsou vhodné pro děti od 4 do 12 let.

http://www.hrad-novehrady.eu

Festivia Chorus na zámku v Třeboni

Sobotní podvečer 26. září 2015 zpestří návštěvníkům zámku v Třeboni pěvecký sbor Festivia Chorus. V podání jeho členů uslyší posluchači skladby světské i duchovní, spirituály, lidové písně nebo další oblíbené melodie minulých století i ze současnosti. Koncert se odehraje v zámecké konírně od 18.30 hodin, vstupné je dobrovolné.

http://www.zamek-trebon.eu

Petra Börnerová duo na zámku Vimperk

V neděli 27. září 2015 si přijdou na své milovníci folkových a bluesových písniček. Na zámku Vimperk se od 19 hodin uskuteční koncert uskupení Petra Börnerová duo. Diváci uslyší českou zpěvačku, písničkářku a akordeonistku a jejího manžela slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého. Koncert se odehraje v Hodovní síni zámku.

Dny věží a rozhleden ve Vimperku

Zámek Vimperk se v pondělí 28. září 2015 připojí k Dnům věží a rozhleden speciálními komentovanými prohlídkami věží vimperského zámku. Kromě běžně zpřístupněné Vlčkovy věže a pozůstatků středověkého bergfritu si návštěvníci prohlédnou i hodinovou věž s hodinovým strojem a dozví se něco i o ostatních věžích a jejich počtu. Tyto speciální prohlídky nahrazují v tento den I. prohlídkový okruh.

http://www.zamek-vimperk.eu

Návštěvní doba na jihočeských památkách na konci září
 • O státním svátku v pondělí 28. září budou mít otevřeno všechny státní památkové objekty ve správě NPÚ podle platné návštěvní doby (kromě hradu Zvíkov, kde probíhá filmování a prohlídková trasa je uzavřena).
 • V úterý 29. září má většina jihočeských památek zavřeno, ale otevřeny zůstanou zámky Červená Lhota a Jindřichův Hradec a hrady Landštejn a Rožmberk.
 • Ve středu 30. září mají otevřeno všechny památky bez výjimky.
Výstavy

Karel Pauzer a Hana Purkrábková v Jindřichově Hradci

Sochařská díla Karla Pauzera a Hany Purkrábkové jsou k vidění v zámecké galerii v Jindřichově Hradci. Jejich bytosti a rostliny z keramické hlíny působí tak živě, že takřka máte pocit, že vyčkávají, až se otočíte, aby si mohly poposednout, udělat komickou grimasu či se jen tak protáhnout. Výstava je k vidění od 4. července do 30. září.

Malovaná poezie Petra Kohoutka ve Zlaté Koruně

Výstava obrazů a plastik českobudějovického výtvarníka Petra Kohoutka zkrášluje výstavní prostory opatství v klášteře Zlatá Koruna. Ve své Malované poezii se soustředí převážně na krajiny, které doprovodí dřevěné plastiky. Pro tvorbu ho inspiruje jihočeská příroda s typickými vesničkami nebo putování po vzdálenějších krajích. Pracuje s olejovými barvami, které mnohdy kombinuje s akrylem. Vystavená díla doprovodí psanými verši a texty Mirka Štědrá. Výstava potrvá až do 30. září.

Další výstavy na jihočeských památkách
 • Zámek Kratochvíle: Výstava dřevěných objektů a květinových instalací. Výstavu připravili zahradníci zámku Lucie a Mariana Fendrychová a Jiří Salajka. Výstava je volně přístupná do konce září denně kromě pondělí vždy od 9 do 15.30 hod. 
 • Hrad Nové Hrady zve na výstavu věnovanou tématu Buquoyská sídla v Čechách: Červený Hrádek, Praha, Rožmberk, Libějovice a Hauenštejn. Vystavené faksimile dobových kreseb, akvarelů, kvašů, grafik a fotografií ze sbírek Ústavu dějin umění AV ČR poukazují na rozmanitý svět sídel členů rodiny Buquoyů. Kromě známých a fungujících památek jako jsou Nové Hrady, Rožmberk či Hauenštejn návštěvníci uvidí historickou podobu zámků Libějovice, Nemyšl a Dobříčany, jejichž další existence je silně ohrožena.

  Prostřednictvím další výstavy přibližují Nové Hrady také Hradní zříceniny v jižních Čechách. Mezi 28 zříceninami samozřejmě nechybí Dívčí kámen, Landštejn či Helfenburg, ale též další méně známé či téměř zaniklé hrádky, které však od 2. poloviny 13. století plnily významnou funkci při kolonizaci jižních Čech a ochraně obchodních stezek, například Sokolčí, Dobronice, Osule, Křikava a další. Výstava je prodloužena do 31. října.
 • Na hradě Zvíkov si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu, která připomíná, kteří čeští literáti se ve své tvorbě dotýkali královského hradu Zvíkov. Výstava Věk za věkem ryl svoje rýhy je k vidění v královském paláci přes celou návštěvnickou sezonu.

Více informací naleznete na webových stránkách jednotlivých památek nebo na www.npu-cb.eu.

Kontakty:
 • PhDr. Pavel Slavko, Český Krumlov, 607 559 430, slavko.pavel@npu.cz
 • Mgr. Jan Smolík, Nové Hrady, 724 663 554, smolik.jan@npu.cz
 • Ing. Pavel Hofman, Třeboň, 602 256 946, hofman.pavel@npu.cz
 • Mgr. Vojtěch Brož, Vimperk, 778 700 076, broz.vojtech@npu.cz
 • Mgr. Jitka Skořepová, PR, vztahy k veřejnosti, NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích, tel. 386 356 921, 602 626 736, skorepova.jitka@npu.cz
Termíny