Svatováclavský víkend na památkách Plzeňska ve znamení středověku a hudby

Volný čas

Poctu svatému Václavu vzdají během dvoudenní Buškovy číše o víkendu na hradě Velhartice. Na zámek Nebílovy zavítá už v pátek Ariadna na Naxu, zatímco v neděli oživí klášter v Plasích Plzeňská filharmonie. Památky zůstanou otevřené i během svátečního pondělí, většina až do konce září. Říjnový provoz se pak omezí pouze na víkendy a svátky.


 

 

Buškova číše na Velharticích

Během svatováclavského víkendu 26.–27. září dorazí na hrad Velhartice družina slovutného Buška z Velhartic. Na hradě se v rámci Buškovy číše budou konat divadelní prohlídky spojené s ochutnávkou vín připravených na hostinu k poctě sv. Václava. Návštěvníci budou moci zároveň nahlédnout do tábora středověkého šlechtice, kde navíc uvidí ukázky dobového vaření. Autentickou středověkou atmosféru vytvoří tanečníci ze souboru Gloria a hudebníci ze skupin Gutta (v sobotu) či Musica vagantium (v neděli). Kromě ochutnávky vín z českých a moravských vinic mohou návštěvníci využít možnost zastřílet si z luku nebo další atrakce. Program proběhne po oba víkendové dny od 10 do 17 hodin.

Ariadna na Naxu na zámku v Nebílovech

Melodrama význačného českého klasicistního komponisty Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu zazní v pátek 25. září v nově restaurovaném tanečním sále na zámku Nebílovy. Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1775 na zámku sasko-coburských vévodů v durynské Gothě. V Nebílovech jej posluchači uslyší v podání komorního orchestru Consortium musicum vedeného dirigentem Vítem Aschenbrennerem. Koncert začíná v 18 hodin.

Plzeňská filharmonie v klášteře Plasy

Nedělní odpoledne zpříjemní návštěvníkům kláštera Plasy koncert Plzeňské filharmonie. Zazní skladby dvou barokních mistrů – Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Koncert s názvem Vodní hudba a barokní mosty se uskuteční od 15 hodin v opatském sále prelatury (zámecký sál).

Návštěvní doba památek na Plzeňsku na konci září
  • O státním svátku v pondělí 28. září budou mít otevřeno všechny státní památkové objekty ve správě NPÚ podle platné návštěvní doby (kromě zámku Červené Poříčí a statku U Matoušů v Plzni-Bolevci).
  • V úterý 29. září zůstávají téměř všechny také otevřené – kromě zámku Kozel.
  • Ve středu 30. září mají otevřeno všechny památky (kromě zámku Červené Poříčí a statku U Matoušů v Plzni-Bolevci).

Více informací naleznete na webových stránkách jednotlivých památek nebo na www.npu-cb.eu.

Kontakty:
  • Ing. Petr Mejstřík, Velhartice, 606 666 425, mejstrik.petr@npu.cz
  • Milan Fiala, Nebílovy, 606 666 428, fiala.milan@npu.cz
  • Mgr. Pavel Duchoň, klášter Plasy, 606 666 424, duchon.pavel@npu.cz
  • Mgr. Jitka Skořepová, PR, vztahy k veřejnosti, NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích, tel. 386 356 921, 602 626 736, skorepova.jitka@npu.cz
Termíny