Na náměšťském zámku vyvrcholí letošní oslavy dvěma koncerty

Volný čas

Zámek Náměšť nad Oslavou si letos připomínal 450 let. Vrcholem oslav budou dva koncerty, které se odehrají v pátek 18. a v sobotu 19. září. Na jejich přípravě se již čtvrtstoletí podílí správa zámku společně s rodinou Haugwitzů.


Zámecké nocturno

Páteční večer 18. září bude patřit orchestru Kammerorchester Viennensis. Pod taktovkou mladého nadějného dirigenta Sándora Károlyie zazní dvě skladby – Symfonie č. 83 g moll od Josepha Haydna a Serenáda pro smyčce C dur, op. 48 Petra Iljiče Čajkovského. Koncert v zámecké knihovně začíná v 19 hodin.

Zámecký koncert

Slavnostním vyvrcholení roku, v němž si zámek připomínal 450. výročí, bude sobotní 25. zámecký koncert. Na jeho přípravě se celé čtvrtstoletí podílí správa zámku společně s rodinou Haugwitzů. Tentokrát se v programu představí Collegium Marianum Praha a soubor Buchty a loutky. V jejich nastudování uvidí a uslyší diváci operu Calisto skladatele Francesca Cavalliho z roku 1651. Čeká je příběh o nymfě Calisto, do níž se zamiluje Jupiter, avšak pouze v převleku za Dianu je jeho láska opětována. Původní příběh z Ovidiových Proměn převzal libretista Faustini a rozšířil jej o nové zápletky a komické scény na způsob commedie dell´arte. „Collegium Marianum rozehrává antický příběh ve společnosti barokních loutek za použití dobové výpravy. Jedinečné představení spojuje renomovaný český barokní ansámbl s oblíbenými loutkoherci ze souboru Buchty a loutky,“ upřesňuje program večera kastelán zámku Marek Buš. Koncert, nad kterým převzal záštitu ministr kultury Daniel Herman, se koná v zámecké knihovně v sobotu 19. září v 17 hodin.

 

Collegium Marianum:

Jana Semerádová – hudební nastudování, Hana Blažíková – Calisto, Barbora Kabátková – Diana, Jan Mikušek – Endimione, Tomáš Lajtkep – Mercurio, Tomáš Král – Giove; Jana Semerádová – flétny, Lenka Torgersen, Vojtěch Semerád – housle, Richard Šeda – cink, Hana Fleková – violoncello, Jan Krejča – teorba, Sebastian Knebel – cembalo.

Buchty a loutky:

Režie, scénické efekty – Vít Brukner, asistent režie – Zuzana Bruknerová, hrají Vít Brukner, Zuzana Bruknerová, Marek Bečka, Radek Beran; světla – Lukáš Valiska, kostýmy – Radka Mizerová, Tereza Benešová, scéna a loutky  – Robert Smolík.

Další informace naleznete na www.npu-cb.eu. a na webu zámku

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích se stará o 30 památkových areálů na území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má na starosti hrady a zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk,Třeboň s hrobkou Domanín,Vimperk, Zvíkov, Červené Poříčí, Gutštejn, Horšovský Týn, Kozel, Manětín, Nebílovy, Přimda, Rabí, Švihov, Velhartice, Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice, Náměšť nad Oslavou a Telč, klášterní areály Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna i památky lidové architektury (usedlost U Matoušů Plzeň-Bolevec).

Kontakty:
  • Mgr. Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou, tel. 606 764 466, bus.marek@npu.cz
  • Mgr. Jitka Skořepová, PR, vztahy k veřejnosti, NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích, tel. 386 356 921, 602 626 736, skorepova.jitka@npu.cz
Termíny