Bezplatný vstup do ložnic a koupelen posledních pánů zámku Mníšku pod Brdy

Volný čas

Protože o víkendu 12. a 13. září ještě pokračují Dny evropského dědictví, mohou při té příležitosti vidět návštěvníci zámku Mníšku pod Brdy zdarma prohlídku II. okruhu se soukromými komnatami posledních majitelů z rodu Kastů. Prohlídka I. trasy zdarma je nabízena od úterý do pátku 8. až 11. září.

 

Manželé Terezie a Theodorich Kastovi bydleli na zámku celoročně až do své smrti ve 30. letech minulého století. A právě podle nich jsou zařízeny zámecké místnosti, které připomínají atmosféru první republiky. Soukromé pokoje navozují pocit, jakoby si jejich obyvatelé jen na chvilku odskočili. Odložené brýle, župan na věšáku u dveří, gramofon připravený, jen spustit.

Ložnice i takzvané obývací koupelny jsou vybaveny na jednu stranu hodnotným historickým nábytkem, na druhou moderními vymoženostmi. Nezapomeňme, že se již běžně telefonovalo, fotografovalo, poslouchali rozhlas, jezdili automobilem. V místnostech uvidíte také fonograf, fén na vlasy nebo masážní přístroj na elektřinu.

Součástí prohlídkové trasy je také roztomilý dětský pokoj plný dobových hraček. Ani těm se pokrok nevyhnul. Mezi zachovalé, i když zjevně hojně využívané a oblíbené hračky se řadí čtyřpokojový domeček pro panenky. Vypadá jako zmenšená kopie opravdového domu. Každý pokojíček je vybaven malým nábytkem, nechybí ani květina, vařečky nebo sloupové hodiny a v neposlední řadě lustry s drobnými závity. Celý domeček byl totiž na elektřinu a každý pokojík svítil. Takový by se jistě líbil i dnešním malým slečnám.

Vstup zdarma se vztahuje pouze na jednotlivce, nikoli na organizované skupiny, a umožněn bude do vyčerpání kapacity s platnou vstupenkou vyzvednutou na pokladně zámku.

Termíny