Berounský domov pro seniory slaví. Popřát přijede dokumentarista Petr Horký a bývalý hokejista Lubomír Rys

Volný čas

Domov pro seniory Centrum Na Verandě Beroun oslaví 8. září jeden rok od svého založení. Mezi gratulanty bude i Petr Horký, autor nejnavštěvovanějšího dokumentu roku 2014 Století Miroslava Zikmunda, nebo bývalý hokejista, manažer a kamarád Jaromíra Jágra Lubomír Rys. Připraveno bude grilování i barmanská show.

Oslavy výročí proběhnou v úterý 8. září přímo v budově domova pro seniory. Rozhodli jsme se uspořádat grilování na naší Slunečné terase a připravili jsme barmanskou show s ohledem na stravování našich klientů. Jsem také velmi ráda, že pozvání přijali dokumentarista Petr Horký, který našim klientům povypráví zážitky z natáčení s cestovatelem Miroslavem Zikmundem, a bývalý hokejista a manažer Jaromíra Jágra Lubomír Rys,“ uvedla Hana Červenková, ředitelka domova pro seniory Centrum Na Verandě Beroun.

Přesně jeden rok funguje nedaleko centra Berouna nový domov pro seniory. Kapacita domova je 50 lůžek a bohužel už teď je jasné, že nebudeme schopni vyhovět všem žadatelům. Nabízíme v podstatě poslední volná místa. Bez jakékoliv finanční podpory státu jsme zvládli vybavit celý domov polohovacími postelemi a dalšími kompenzačními pomůckami. Podařilo se nám navázat spolupráci s drobnými dárci z řad obcí a fyzických osob a hlavně s řádem boromejek, se kterým úzce spolupracujeme,“ popsala Hana Červenková.

V Česku je kolem čtyř tisíc pečovatelek, pro kvalitní péči to ale nestačí. „Na výběru pečovatelek jsme si dali opravdu záležet, podstatné pro nás bylo, aby se u nás senioři necítili jako v nemocnici, ale jako doma. Myslím, že se nám během poměrně krátké doby povedlo dát dohromady tým skutečných profesionálek. To lze v dnešní době považovat za zázrak, protože pečovatelů v Česku kvůli špatným finančním podmínkám dramaticky ubývá. Za největší úspěch ale považuji to, že máme budovu plnou spokojených seniorů,“dodala Hana Červenková.

Vedle kvalitní péče pro seniory nabízí domov také domácí stravování v místní zrekonstruované jídelně. Vaří se tu nejen pro seniory, kteří jedí v klidu ve své vlastní místnosti, ale i pro veřejnost.„Jsem rád, že k nám na obědy chodí obyvatelé Berouna, ale i přespolní. Nemáme ambice stát se luxusní restaurací, proto jsou ceny nastavené tak, aby se u nás najedl každý. Hlavní jídlo stojí kolem 90 korun, vybírat je možné ze 13 jídel převážně české kuchyně, polévky, předkrmu a moučníku,“řekl František Nekolný, šéfkuchař Jídelny Na Verandě.

Účinkují

Petr Horký, dokumentarista

Lubomír Rys, manažer a bývalý hokejista

Termíny