Křivoklát zve na 21. ročník Křivoklání

Volný čas, Pro děti

O prodlouženém víkendu 26.–28. září proběhne již 21. ročník tradičních rytířských slavností Křivoklání.


http://www.krivoklat.cz/

Merlet patří k absolutní české, ale i evropské špičce historického šermu, a tak uvidíte program nabitý akčními scénami v podání nejlepších skupin a souborů, dobové hudby a divadla. Pro děti je připravena rytířská stezka odvahy včetně pasování na pacholata křivoklátských rytířů, každé dítě obdrží pasovací glejt. Pro dospělé bude otevřena křivoklátská Bakchova jeskyně i s pravým rytířských pijáckým rituálem. Dobová zbrojnice s odborným výkladem potěší každého milovníka zbraní. Připraveno je i dobové tržiště s dětskými dílničkami.V sobotu 26. září vypraví České dráhy historický vlak, tažený parní lokomotivou Šlechtična. Odjezd je z Prahy-Braníka v 9.14 hod. Nenechte si ujít 21. Křivoklání, které bude opět velkou podívanou pro dospělé a zábavou pro děti. V průběhu slavností budou otevřeny i netradiční části hradu s odpočinkovými zónami. Každý si může vybrat, zda bude chtít být ve víru turnajů a zábavy, nebo si v klidu posedět na hradbách. To vše nabízíme na jednom místě, stačí pár kroků. Po celý den se budete moci vrátit do časů statečných rytířů a krásných dam, kdy síla a čest vévodila hradu Křivoklátu.

 

Křivoklání

 

soubojevítěz turnajeRytíři

Rytířská stezka odvahy pro děti

Na Křivoklání se můžou těšit i malí návštěvníci hradu. Připravena je pro ně Rytířská stezka odvahy s několika stanovišti, na nichž budou děti plnit rozličné úkoly, které středověká pacholata musela zvládnout. Pořadatelé samozřejmě nezapomenou malé hrdiny odměnit a každé dítko, které stezkou projde, bude pasováno na Pachole křivoklátských rytířů a obdrží pasovací glejt.

Rytířská stezka odvahyRytířská stezka odvahy

Stezka je dobrodružstvím nejen pro děti, ale i zábavou pro dospělé a celé rodiny. Účastníky zavede z nádvoří přes tajemná hradní zíkoutí až na hradby a k velké válcové věži.

Rytířská stezka odvahyrytířská stezka odvahy

Rytířská stezka odvahy – pokyny

Každé pachole, které půjde na Rytířskou stezku odvahy, si nejdříve vyzvedne registrační kartičku. Na kartičku se napíše jméno daného pacholete a telefon na rodiče. Kartička bude obsahovat pět stanovišť. Po úspěšném absolvování každého stanoviště dostane pachole razítko do kartičky. Jakmile bude kartička obsahovat razítka ze všech stanovišť, přesune se pachole na poslední stanoviště.

Po odevzdání registrační kartičky bude probíhat pasování pacholat křivoklátského rytířstva. Každé pachole, které se pasování zúčastní, obdrží pasovací glejt se svým jménem.

Pasování pacholat křivoklátských rytířů

Vladař křivoklátský a Kateřina z Lokšan vypisují pasovací glejty

Vladař křivoklátská pasuje křivoklátské pachole

Všechny odevzdané registrační kartičky budou slosovány o tři ceny.

Pacholata křivoklátského rytířstva tedy mohou pro sebe a své rodiče vyhrát i nezapomenutelný zážitek na hradě v podobě rodinné vstupenky na libovolný prohlídkový okruh hradu.

Tajuplné zákoutí hradutajuplné zákoutí hradutajuplné zákoutí hradu

Rytířská stezka odvahy povede tajuplnými zákoutími hradu Křivoklátu.

Bakchova jeskyně: pijácký rituál

Ferdinand a Filipina v Bakchově jeskyni

Jako atrakce a zpestření pro dospělé bude otevřena křivoklátská Bakchova jeskyně i s pravým rytířských pijáckým rituálem. Každý účastník je za doprovodu renesančně oblečených šlechticů odveden do jeskyně, upoután do pijáckého křesla, na ex musí vypít deci vína a následně je oprávněn k zápisu do pijácké knihy a k čestnému členství v Bakchově společenství hradu Křivoklát. Každý, kdo rituál absolvuje, obdrží i glejt čestného členství.

Pijácký rituál  v pijáckém křesleúčastnice pijáckého rituáluzápis do pijácké knihy

Tento rituál se koná v běžně nepřístupných sklepeních hradu a je přesnou kopií pijáckého rituálu křivoklátských osobností Filipiny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského. Tento rituál manželé zavedli po svém odjezdu z hradu Křivoklátu v roce 1567 na zámku Ambras, kam oba přesídlili.  K vidění jsou i kopie zápisů Filipiny a Ferdinanda do pijáckých knih z roku 1567.

Filipina s Ferdinandem vstupují do Bakchovy jeskyně

V předsálí Bakchovy jeskyně můžete svlažit svá hrdla v hradním vinném šenku a degustovat lahodná vína.

Dobová zbrojnice

Pro všechny návštěvníky, kterým v žilách koluje rytířská krev, bude otevřena dobová zbrojnice i s odborným výkladem o zbraních. Jelikož jde o filmovou zbrojnici, můžete se dozvědět, ve kterých historických velkofilmech lze dané zbraně spatřit.

Ve zbrojnici s odborným výkladem

Zbrojnice bude otevřena v běžně nepřístupných prostorách hradu.

Filmoví koně a dravci

Představení jedinečného programu České barokní společnosti a sokolnické společnosti Teir.

Filmoví koně a dravci

Absolutní důvěra koně a dravce, sokolnictví na koni a historický lov. Ukázka výcviku dravců a sov, ve které uvidíte např. přílety na ruku jezdce, útok na vlečku nebo vábítko, podlet pod břichem koně a mnoho dalšího. Do představení jsou aktivně zapojeni také diváci.

Dobový jarmark

lahůdky v tavernách

Ke Křivoklání patří neodmyslitelně také jarmark. Ani ten nebude letos v programu chybět. Zakoupit si můžete krásné drobnosti pro radost. Vyzkoušet si střelbu z luku či kuše. V několika tavernách je možné ochutnat lahodné jídlo, teplou medovinu, svařené víno, koláče, placky a mnoho vybraných lahůdek.

předvádění řemeslapředvádění řemeslapředvádění řemesla

Součástí jarmarku jsou i dobové dílničky pro děti.

dětské dílny

Parní vlak Šlechtična jede 26. 9. 2015 v 9.14 ze stanice ČD Praha-Braník

Šlechtična

České dráhy opět vypravují na Křivoklát v sobotu 26. září historický vlak, tažený parní lokomotivou Šlechtična. Odjezd je z Prahy-Braníka v 9.14 hod.

Odpočinkové zóny v překrásných prostorách hradu otevřeny jen pro vaši pohodu a krásný zážitek

Odpočinkové zóny plné překvapení

Hrad Křivoklát otvírá své brány všem, kteří se chtějí vrátit do doby chrabrých rytířů a spanilých dam.

hrad Křivoklát

Termíny