REGENERACE

Výstava

Historicky první výstavou skla v prostorách Galerie města Trutnova je prezentace sklářské tvorby jednoho z aktuálně nejvýznamnějších českých umělců uvedeného oboru Zdeňka Lhotského. Galerie touto výstavou splácí pomyslný dluh českému výtvarnému umění, ve kterém po 20. století sehrávala sklářská umělecká tvorba výjimečnou úlohu.

Zdeněk Lhotský (1956) je absolventem ateliéru prof. Stanislava Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti je majitelem studia Pelechov u Železného Brodu, které se specializuje na tvorbu taveného skla a lze bez nadsázky říci, že v tomto oboru patří ke světové špičce. Pozornost médií získal např. v nedávné době zakázkou na odlití 7, 5 tuny vážícího skleněného sarkofágu pro dánský královský pár. Z jeho dílny také pochází originální patentovaná technologie barvení skla externím způsobem nazvaná vitrucell.

Zdeněk Lhotský se věnuje sklářskému designu, tavené skleněné plastice, vitráži i realizacím do architektury. Jeho tvorba je výjimečná nejen technologickou dokonalostí, náročností a objevností, ale také čistotou vizuálního vyznění a návazností na nejlepší tradice českého sklářství.  Trutnovská výstava bude doplněna unikátními uměleckými šperky z rukou jeho dcery Elišky Lhotské. Mladá a úspěšná absolventka Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni se věnuje především konceptuálně laděnému šperku založenému na vtipné hře s materiálovou i významovou transformací.

Celou instalaci doplní a obohatí i partner Elišky Lhotské Ondřej Vicena!

Vernisáž proběhne ve středu 16. září v 17 hodin. Výstava potrvá do 17. října.

Účinkují

Zdeněk Lhotský

Eliška Lhotská

Ondřej Vicena

Mgr. Lucie Pangrácová

Kontakty

www.galerietu.cz

Termíny