Bláznivý festival

Výstava, Divadlo, Volný čas, Hudba, Pro děti, Kurzy, vzdělání, konference

Bláznivý festival bude již potřetí bojovat proti předsudkům vůči schizofrenii

 

Po roce míří do Prahy Bláznivý festival. Třetí ročník tak trochu jiného festivalu, který se snaží netradiční formou přiblížit život se schizofrenií a bojovat proti předsudkům vůči této nemoci, se uskuteční 9. září ve Žlutých lázních. Návštěvníci se mohou těšit na kreativní workshopy, veletrh rozmanitých ručních výrobků, největší česko-slovenskou výstavu Art Brut obrazů od výtvarníků se schizofrenií, koncert kapel Děda Mládek Illegal Band a Nebe, nebo na chvíli zažít schizofrenii na vlastní kůži.  

 

 

Bláznivým festivalem pokračuje osvětová kampaň s názvem „Jsem jako ty“, jejímž cílem je šíření znalostí o psychickém onemocnění schizofrenie a možnostech jeho správné léčby. Kampaň se dlouhodobě snaží poukazovat na fakt, že pokud jsou pacienti se schizofrenií léčeni, jejich život nemusí být v mnohém odlišný, rozhodně tedy není na místě je kvůli jejich nemoci ze společnosti vylučovat, či z nich mít strach.

 

Letošním podtitulem festivalu je heslo „Dva světy, jedna realita“. „Chceme tím naznačit, že život schizofreniků opravdu může být jiný, než ten náš. Mnohdy barvitý a velmi kreativní, jindy naopak smutný a osamocený. Rozhodně není lehké s touto diagnózou žít. Velice důležité je proto o schizofrenii mluvit. Na jedné straně proto, aby nebyla schizofrenie považována za stigma, aby se pacienti nebáli o svých problémech mluvit a dostali se včas ke správné léčbě. Na straně druhé, aby nedocházelo k obavám z duševně nemocných kvůli mylným představám o nemoci a obavám z jejich agresivity,“ uvedla za organizátory Hana Brychtová.

 

O zábavný festivalový program se postarají především sama sdružení a pacientské organizace. Návštěvníci festivalu tak uvidí řadu hudebních a divadelních vystoupení pacientských spolků, ale také známých interpretů. Z akce si mohou odnést výrobky z terapeutických dílen a podpořit tím činnost jednotlivých sdružení, která se na akci sjedou z celé České republiky. Připraven bude také speciální simulátor, který zájemcům poodhalí, jaké to je být na malou chvíli v kůži schizofrenika.

 

Součástí festivalu bude také výstava obrazů pacientů se schizofrenií s názvem „Tvorba léčí“. Výstava je největší česko-slovenskou prodejní výstavou originálů obrazů vytvořených pacienty se schizofrenií. Obsahuje 40 originálů od autorů z celé České republiky a Slovenska. Všechna vystavená díla si bude možné na místě zakoupit a veškerý výtěžek poputuje autorům jednotlivých děl.

 

O schizofrenii

 

Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchami myšlení (bludy), vnímání (halucinace), chování a změnami osobnosti. U nemocných dochází ke ztrátě kontaktu s realitou. Pacienti si vytváří vlastní svět, představy a souvislosti, které nejsou reálné. Často si neuvědomují, že jsou nemocní a nevědí, že jim může moderní léčba pomoci. V současnosti se kromě léčby pomocí tablet často využívají také dlouhodobě působící injekce. Při kontinuální léčbě může většina pacientů žít plnohodnotný život.

 

Schizofrenie v číslech

 

V České republice je nemocných schizofrenií přibližně 100 000 pacientů, diagnostikovaných je ovšem pouze 95 procent z nich, tedy 95 000 pacientů. Léčí se jich ale ještě výrazně méně, pouze 66 500 pacientů. 39 900 pacientů je léčeno pomocí moderních antipsychotik, což výrazně zvyšuje úspěšnost léčby. Důvodem, proč je léčena pouze část pacientů, je zejména fakt, že mnoho z nich léčbu odmítá, přičemž významnou roli zde hraje stigma, kterým pacienti trpí. Správná a včasná léčba přitom pomůže až třetině pacientů získat nemoc pod kontrolu a vrátit se k běžnému životu. Na druhé straně, každý 10. schizofrenik svůj boj s nemocí vzdá a spáchá sebevraždu.

 

Pro více informací kontaktujte:

Hana Brychtová

Bílý Medvěd Public Relations

hana.brychtova@bmpr.cz

+ 420 776 831 015

Účinkují

Děda Mládek Illegal Band,

Nebe

Termíny