Za příběhem zámku Litomyšl: stavebně-historické prohlídky

Volný čas, Pro děti

Zámek v Litomyšli zve na již 4. ročník stavebně-historických prohlídek Za příběhem zámku, které návštěvníky zavedou do běžně nepřístupných prostor i pod zámecký krov. Připraveny jsou na víkend 5.–6. září vždy od 11 a 14 hodin.


http://www.zamek-litomysl.cz/

Jen několikrát v roce mají návštěvníci a milovníci českých památek možnost nahlédnout do běžně nepřístupných prostor. Na zámku v Litomyšli je to vždy v rámci stavebně-historických prohlídek Za příběhem zámku. Tentokráte v termínu 5. a 6. září, vždy od 11. a 14. hodiny. Oslavte návštěvou zámku Dny evropského dědictví 2015.

V doprovodu památkové specialistky a architektky Elišky Rackové mohou návštěvníci vidět nejstarší dochovanou část zámku, jež je zbytkem sídla Kostků z Postupic a kterou později pan Vratislav z Pernštejna nechal zastavět do svého nového renesančního paláce. Mohou obdivovat nejstarší portály, trámy a staletí nejrůznějších nápisů na zdech, kterými promlouvají obyčejní obyvatelé zámku. Prohlídka jim umožní také nahlédnout hlouběji do vývoje sgrafit a provede zájemce pod historickými krovy litomyšlského zámku. Součástí je návštěva nejvzácnějšího prostoru – zámeckého divadla z roku 1797.

Prohlídky pro maximálně 15 osob jsou fyzicky náročné a účast je třeba rezervovat na tel. 461 615 067 nebo v dostatečném předstihu na litomysl@npu.cz.

 

Zámek Litomyšl je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. - 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli – Trauttmansdorffy a Waldstein–Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované rodinné zámecké divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Více na www.zamek-litomysl.cz.

Termíny