Obří loutky v Plzni

Volný čas

Jako poctu tradici plzeňskému loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka, uvádí Plzeň 2015 a společnosti ArtProm neopakovatelné představení obřích loutek španělské divadelní skupiny Carros De Foc.  

Carros de Foc otevřou letošní, speciální festival Skupova Plzeň. Od 28. do 30. srpna potkáte v centru Plzně dvanáctimetrové marionety, dvacetimetrového draka nebo létajícího ptáka. Loutky budou vystaveny v ulicích každý den odpoledne, večer pak ožijí a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Niña, kde loutky společně s desítkami akrobatů, tanečníků, muzikantů a akrobatů promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště. Průvodové představení  vyjde z náměstí Republiky a vyvrcholí v prostorách DEPO2015.

Společně s loutkovými obry se sejdou v ulicích Plzně nizozemské zvířecí loutky divadla La Pavana, loutkářský stan Theatre Risorius z Francie, domácí mistři z Divadla V boudě a řada dalších loutkářských souborů. V okolí centra okruhu vyrostou také dílny, kde si budou moci malí i velcí vyrobit loutky. 

Španělské Loutky budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Je to také jejich premiéra v České republice vůbec. Nenechte si ujít jedinečný příběh, kde má každá loutka svůj charakter a lidské přátele, kteří ho pomáhají dotvářet. Součástí představení bude kromě loutek originální hudba, akrobacie či fascinující práce se světlem. Připravuje ho mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, kolem nich bude ještě zhruba stovka lidí. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka.

Carros De Foc je světově unikátní divadelní soubor se sídlem ve španělském Alicante, který již více než 20 let pracuje s obřími loutkami a vytváří většinou průvodová představení. Tato skupina svou práci prezentovala v řadě zemích světa, více než rok pracovala v Číně, velké úspěchy slavila v Latinské Americe, v Dubaji, Kataru, Maroku a samozřejmě v mnoha evropských městech.

Termíny