Farmářské slavnosti 2015 odstartují v Hostětíně

Volný čas, Pro děti, Turistika

Farmářské slavnosti 2015 startují!

Jako první otevře své brány Moštárna Hostětín.

 

Ukažte dětem, jak krásný je u nás venkov, jak vzniká jídlo a jak ve skutečnosti vypadá koza. I letos připravilo Ministerstvo zemědělství další ročník úspěšného projektu Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi na propagaci českého zemědělství, venkova a regionálních potravin. 

 

Pro širokou veřejnost se během léta otevřou čtyři farmy v různých krajích České republiky a Národní zemědělské muzeum v Praze a připraví pro návštěvníky nejen zábavný program, ale také mnoho zajímavých informací o životě na farmě a vzniku kvalitních regionálních potravin. Letošní Farmářské slavnosti budou zahájeny 27. června v srdci Bílých Karpat, v Moštárně Hostětín ve Zlínském kraji.  

 

Moštárna v Hostětíně vznikla v roce 2000 díky úsilí ochránců přírody a ekologických zemědělců. Navázala na projekt mapování a záchrany krajových odrůd ovoce v Bílých Karpatech, do kterého se na počátku 90. let zapojili jednotlivci i nevládní organizace sdružené pod hlavičkou Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat. Sdružení podporuje zdejší ovocnářství s cílem zachovat jedinečný genofond krajových odrůd ovocných dřevin.

 

Hostětínský mošt, který se vyrábí převážně v bio kvalitě, nadchnul zákazníky po celé republice i v zahraničí. V současné době ho lze koupit nejen v prodejnách s biopotravinami či se zdravou výživou, ale také v supermarketech. O kvalitě hostětínských produktů svědčí i několik ocenění. Zdejší jablečný mošt získal prestižní cenu Česká biopotravina roku 2002.Je také nositelem značky Regionální potravina.

 

Na programu první Farmářské slavnosti budou prohlídky výrobního závodu moštárny a sadů, spousty her a kvízů o farmaření, tradiční farmářský trh s lokálními potravinami, kuchařská show s potravinami, které se pyšní známkou kvality Klasa, a mnoho dalšího. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat dobroty z produkce moštárny i dalších farmářů z okolí nebo vyzkoušet si svou šikovnost na simulátoru dojení krávy či jízdy na býkovi.

 

Ministerstvo zemědělství chce projektem podpořit zájem mladých rodin o tradice a venkov, jako určitě zajímavější alternativu k trávení volného času v obchodních centrech nebo u počítačů. Cílem je přiblížit veřejnosti život našich sedláků a ukázat, že zemědělství je dnes odvětvím zajímavým pro podnikání. Současní zemědělci žijí v atraktivním prostředí a používají špičkovou moderní techniku.

 

Ministerstvo zemědělství chce také veřejnosti přiblížit kvalitní potraviny a představit místní drobné chovatele a pěstitele, u kterých si lidé mohou nakupovat potraviny takzvaně ze dvora. Tento způsob prodeje je návratem k osvědčeným tradicím a umožňuje pohodlný způsob nákupu poctivých potravin se zaručeným původem, například čerstvé zeleniny, mléka a mléčných výrobků, drůbeže, králičího masa, živých ryb a jiných produktů přímo u vybraných farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu.

 

Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma.

 

Přesná adresa: Moštárna Hostětín s.r.o., Hostětín 4, okres Uherské Hradiště

Termíny