Festival Ibérica - Koncert OLOR A TIERRA

Volný čas, Hudba

Hlavní hvězdy festivalu Ibérica, legendární zpěvák Arcángel a brilantní tanečnice Patricia Guerrero představí projekt „OLOR A TIERRA – VŮNĚ ZEMĚ“. Ten je poctou krajině a lidem, mezi nimiž uhrančivý zpěvák prožil své dětství, a zároveň i výzvou k představení flamenka v současném světle. Arcángel dokázal očarovat posluchače po celém světě dnes již univerzálním jazykem flamenka. Patricia Guerrero si díky svému talentu a strhujícímu projevu vysloužila nejen řadu ocenění, ale také spolupráci se slavným režisérem Carlosem Saurou. Příznivci festivalu mají jedinečnou příležitost zavzpomínat na její vystoupení v roce 2007, kdy stála na počátku své oslnivé kariéry.

 

Zpěvák Francisco Arcángel Ramos „ARCÁNGEL“ se stal nepřehlédnutelnou figurou v současném flamenkovém dění nejen ve Španělsku. Jeho život je s flamenkovým zpěvem spjat už od dětství, ale teprve jeho vystoupení na slavném Bienal de Arte Flamenco v roce 1998 se stalo opravdovou senzací, jež mu otevřela možnosti spolupráce s největšími flamenkovými interprety. Získal zde jako zpěvák nejvyšší ocenění „Giraldillo mejor cantaor jóven“ a jeho partnery na pódiu se záhy staly flamenkové hvězdy Cristina Hoyos, Vicente Amigo, Eva la Yerbabuena, Javier Barón a mnoho dalších. „Arcángela, jenž byl v roce 2001 nominován na Latin Grammy, lze označit jako věčného hledače pohybujícího se mezi dvěma základními póly: úctou k flamenkovému dědictví zakotvenému po staletí v jeho rodné Andalusii a objevováním nových cest a spojení ukazujících flamenco v novém, nečekaném světle,“ upřesňuje Petr Vít. Arcangelův široký interpretační záběr se tak pohybuje od spolupráce se skladateli současné vážné hudby (Mauricio Sotelo) přes ansámbly staré hudby (Accademia del Piacere) až po projekty, jež jsou oslavou tradičního flamenkového umění (Zambra 5.1).

 

Druhá protagonistka představení „OLOR A TIERRA – VŮNĚ ZEMĚ“, pětadvacetiletá Patricia Guerrero, absolvovala první taneční krůčky pod vedením své matky Mari Carmen již ve třech letech. V osmi letech začala pravidelně veřejně vystupovat – nejprve na domácí granadské scéně, postupem času i na všech významných flamenkových festivalech a v nejrůznějších televizních pořadech. V patnácti letech získala Patricia Guerrero první místo v taneční soutěži „ Flamenco de Ubrique“ a o dva roky později svoji nejcennější trofej, první místo v nejvýznamnější flamenkové soutěži „Festival Internacional de la Unión“. Jen pár měsíců po tomto úspěchu vystupovala tehdy sedmnáctiletá Patricia poprvé v České republice v rámci festivalu Ibérica 2007 a její vystoupení v Brně a v Praze si vysloužilo nadšené ovace. Nyní přijíždí o osm let vyzrálejší umělkyně a  vyhledávaná hvězda prestižních festivalů. Granadská tanečnice od roku 2010 spolupracuje také s kultovním režisérem Carlosem Saurou – objevila se nejprve v jeho divadelním projektu „Flamenco hoy“ a později také ve filmovém snímku „Flamenco, flamenco“. V roce 2012 obdržela Patricia významné ocenění na „Bienal de Sevilla“ za spolupráci na společném projektu se zpěvákem Arcángelem a souborem Accademia del Piacere. V současné době je primabalerínou v legendárním „Balet Flamenco de Andalucía“.

Účinkují

Arcángel | P. Guerrero | D. de Morón | L. Mellis

Kontakty

www.iberica.cz

Termíny