JAZZ OPEN OSTRAVA 2015

Hudba

Jazz Open Ostrava patří již léta k zavedeným českým jazzovým festivalům. Letošní ročník proběhne 12.6. 2015, již tradičně na nádvoří Slezskoostravského hradu a dramaturgie bude pro návštěvníky festivalu opět velmi atraktivní.

Jako první se ostravskému publiku představí uskupení mladých a velmi talentovaných hudebníků z Moravskoslezského regionu, pod názvem Ostrich Quartet. Kapelník a saxofonista Štěpán Flagar, pianista Jan Kavka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michal Wierzgoń jsou obrovským příslibem. Ostrich Quartet vyhrál celostátní jazzovou soutěž Jazz Fruit 2014. Na podzim 2014 se kvartet umístil na druhém místě v česko-polské jazzové soutěži Powiew Mlodego Jazzu 2014 a v dubnu 2015 byl kvartet vybrán - jako historicky první česká kapela (!) - do finále European Jazz Competition 2015, který se bude konat 27.6.2015 v Rotterdamu, za účasti pěti finalistů.
(více na www.ostrichquartet.cz)

Pražskou jazzovou scénu budou zastupovat TOUGH 3. Trio kytaristy a skladatele Adama Tvrdého, s hráčem na Hammondovy varhany Jakubem Zomrem a bubeníkem Jiří Stivínem mladším. Trio se prezentuje nadžánrovým mixem, jehož hlavní ingrediencí je JAZZ. Jejich repertoár tvoří jak vlastní tvorba Adama Tvrdého, tak skladby z různých hudebních stylů od autorů z celého světa (Lalo Schifrin, The Beatles, Sting, Jack McDuuff, Chick Corea a další). Všchni tři členové jsou výraznými sólisty, kteří rádi a pokorně dávají prostor jeden druhému. Hudebníci se znají již řadu let, kdy se potkávali na pražské hudební scéně. Společný vkus, vzájemné sympatie a možná i genarační příslušnost, byly impulzem k založení společného projektu TOUGH 3.
(více na www.adamtvrdy.com )

S velkým potěšením můžu oznámit, že se na Slezskoostravském hradě představí jedna z největších hvězd evropské jazzové scény, slovenský baskytarista a skladatel, Juraj Griglák & Company. Jeho poslední album Time To Fly mělo skvělé recenze v amerických internetových magazínech "All About Jazz" a "Jazz Corner", bylo nominováno na cenu Radio Head Awards 2014 a před nedávnem bylo poctěno cenou Esprit, jako nejlepší album roku 2014 na Slovensku. Vedle Juraje Grigláka se představí mladý, nesmírně talentovaný rakouský kytarista Andreas Erd, klavírista Eugen Vizvári,, hráč na vibrafon Štefan Bugala a bubeník Martin Valihora. Všichni vyjmenovaní hudebníci dnes patří k evropské extratřídě, spolupracovali s absolutní světovou špičkou. Např. Poogie Bell, Patches Stewart, Lee Ritenour, Hiromi atd. (vice na www.jurajgriglak.com )

První ročník Jazz Open Ostrava 2006 otevíraly dvě osobnosti - dnes již legendy naší hudební scény. Zpěvačka, která překračuje hranice všech žánrů – Věra Špinarová a jeden ze zakládajících členů Jazzového Ostravského Rozhlasového Orchestru (JORO), saxofonista Rudolf Březina. Bude pro nás všechny velkým svátkem, že s námi oslaví desáté výročí Jazz Open Ostrava. Doprovodí je JORO, pod vedením Borise Urbánka. Takto se slavnostně i vřele završí jedna dekáda historie Jazz Open Ostrava.

Festival se koná v pátek 12. června od 19,00 do 23,00 hodin na nádvoří Slezskoostravského hradu Předprodej vstupenek v stítích Ticket Art, TICKETPORTAL, TICKETSTREAM. Lístky budou taktéž k dispozici v den festivalu na místě od 17,00.

Účinkují

Ostrich Quartet

TOUGH 3

Juraj Griglák & Company

Věra Špinarová a Rudolf Březina

 a Jazzový Ostravský Rozhlasový Orchestr pod vedením Borise Urbánka

Termíny