Adolf Born – Dialogy

Výstava

Ve čtvrtek 28. května v 17. hodin zahájí slavnostní vernisáží na zlínském zámku výstavu věnovanou dílu Adlolfa Borna. Ta bude součástí komponované expozice v Galerii Václava Chada k 55. ročníku Zlín Film Festivalu a bude zde k vidění do 26. června.

Rozsáhlou tvorbu významného výtvarníka, kreslíře a karikaturisty Adolfa Borna bude v Galerii Václava Chada reprezentovat pouhý zlomek z jeho celoživotního díla. Expozice s názvem Adolf Born – Dialogy zahrnuje ukázky kreseb, grafik a akvarelů. Mnoho dalších skvělých děl vyšlo ze spolupráce Adolf Born, Miloš Macourek a Jaroslav Doubrava. Právě v návaznosti na Zlín Film Festival je jedním z témat jeho výstavy i cyklus kreseb Robinson, námořník z Yorku z roku 1981. „Vybral jsem kresby právě k tomuto loutkovému filmu proto, že celovečerní film s tehdejší dokonalou animací byl něco neobvyklého a sám dodnes s obdivem oceňuji energii a talent celého týmu,“ vysvětluje Adolf Born. „Na Zlínské festivaly vzpomínám s radostí, kdy jsme s Milošem Macourkem sledovali, jak publikum přijímá naše filmy s Machem a Šebestovou“.

Návštěvníci zde však shlédnou i nové litografie, které mistr vytvořil letos. „Jedná se o díla s názvem Císař Rudolf pozoruje alchymistu a Podmořské milostné rošády,“ říká kurátorka výstavy Miroslava Kupčíková a dodává: „Většina lidí zná mnohdy až bizardní díla od Borna jako ilustrace, my ale ukážeme veřejnosti i jeden objekt, olejomalbu na plechu. A i když se s takovými díly Adolf Born loučí nerad a zřídka, bude nabídnuta k prodeji.“

V průběhu konání výstavy si na zámku mohou návštěvníci zakoupit také knihy Adolfa Borna, který během své návštěvy Zlín Film Festivalu, zavítá i do Galerie Václava Chada, kde ve středu 3. června v 16 hodin proběhne jeho autogramiáda. Výstava je společně s oceněním za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě po děti a mládež, které ve Zlíně převezme, poctou k významnému životnímu jubileu – 85. narozeninám, které oslaví 12. června.

Současně proběhnou v galerii zlínského zámku také expozice unikátních knižních vazeb Jana Perůtky, ucelené sbírky knihy Malý princ a pokoje Hermíny Týrlové. Všechny výstavy jsou přístupné ZDARMA až do 26. června, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin, během ZLÍN FILM FESTIVALU bude otevřeno od 9 do 20 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Termíny