Mahin Attarpour

Výstava

Mahin Attarpour
27.5. – 28.6. 2015
vernisáž
26. 5.  2015 v 19.30h
DOPROVODNÝ PROGRAM:
29.5. 2015 Noc kostelů, Pásmo příběhů jednotlivých děl
16.6.2015v 19.30h Pásmo příběhů jednotlivých děl, komentář p. Petra Beneše
 
Galerie Josipa Plečnika připravila výstavu Mahin Attarpour. Výstava se koná v unikátním prostoru podzemní krypty chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně, navržené slovinským architektem Josipem Plečnikem. Mahin Attarpour(*1931)se narodila v Iránu.
Na počátku své umělecké kariéry se věnovala návrhům intarzie dřeva i keramiky, kterou opakovaně vystavovala v Teheránu. Z této doby jsou její první tapiserie. Posupně se více zaměřila na gobelíny, které mají původ především v Evropě. Z tohoto důvodu se rozhodla studovat v Praze na Vysoké škole umělecko-průmyslové v ateliéru prof. Kibala a později
prof. Felcmana, během studií pobývala také v Paříži. Textilní materiál pro ni začal být přirozeným vyjadřovacím médiem. Vystavovala na mnoha místech v Evropě (Francie, Německo, ČR) i v USA, Kanadě a Japonsku. Její díla jsou v soukromých i veřejných sbírkách v USA (Scripps Memorial Hospital)v  Rakousku (UNESCO), Belgii, Švédsku, Německu, Nizozemí a ČR. Byla oceněna prestižní medailí za „Uměleckou dokonalost“ Mezinárodní kulturní federací pro ženy v Německu v roce 1983.
 

Termíny