Stoletý přerovský kašpárek

Výstava, Volný čas, Pro děti

Výstava připomene 100. výročí vzniku Loutkového divadla Sokola Přerov Přerovský Kašpárek. Jeho počátky byly skromné, jednalo se totiž o domácí divadlo rodiny Hornekových. Pravidelné hraní pro veřejnost se datuje od roku 1921, kdy se jeho scéna nacházela v budově měšťanské školy v Palackého ulici č. 25. Roku 1936 získalo divadlo stálou scénu v nově postavené přerovské sokolovně.   

 

Výročí je to opravdu významné, protože přerovský loutkový divadelní soubor je jeden z nejstarších dosud fungujících v České republice. Neobvyklé je i to, že je amatérský a přitom má vlastní stálou scénu. V době svého vzniku byla nejmodernější loutkovou scénou v Československu, mnoho let se na ni jezdily pro inspiraci dívat osobnosti i celé soubory z domova i zahraničí. Souborem za celou dobu jeho existence prošlo mnoho dobrovolníků, významných osobností města Přerova i českého loutkového divadla. Formovala ho celá řada výjimečných postav (např. J. Hornek, A. Gleich, R. Široká, J. Široký, J, Kučera, E. Černá, M. Veřmiřovská), které se nesmazatelně zapsaly do jeho historie. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začala pravidelná představení pro veřejnost, přes 3 200 představení pro několik stovek tisíc diváků.

Muzeum Komenského v Přerově pořádá v letošním roce, ve spolupráci se členy přerovského loutkového divadla, výstavu nazvanou Stoletý Přerovský Kašpárek. Vernisáž výstavy se odehraje v prostorách přerovského zámku ve čtvrtek 23. dubna od 17.00 hodin. Výstava potrvá od 24. dubna do 27. září 2015. V jejím rámci proběhne řada doprovodných akcí, včetně dvou přednášek (Korvínský dům, od 17.00 hodin – 12. 5. a 26. 5.) a muzejní noci (přerovský zámek, 22. 5., od 17.00 do cca 21.45 hodin, ve 22.00 hodin divadelní představení pro dospělé Pláštěnka).

Celá výstava bude umístěna ve třech sálech ve 2. patře přerovského zámku, kde se budou moci návštěvníci pokochat pravou divadelní atmosférou a prohlédnout si divadlo nejen z pohledu diváka (z hlediště), ale i z neobvyklého úhlu – ze zákulisí. Uvidí nejen zázemí členů souboru, ale také výrobu loutek a šití oblečení pro loutky, uskladnění loutek a kulis, jevištní konstrukci a mnoho dalších zajímavostí. Pro návštěvníky, kteří budou mít trochu víc času, bude připraveno i promítání videozáznamů z představení přerovského loutkového divadla. V historické části výstavy se návštěvníci dozvědí nejen řadu zajímavých informací z historie souboru, ale také z jeho současnosti. Zjistí, jaké profese jsou spojené s loutkovým divadlem a jaké druhy loutek vlastně existují. Tím nejzajímavějším ale budou loutky a kulisy, zapůjčené přerovským souborem, uspořádané do jednotlivých dioramat podle toho, z jaké pohádky pocházejí. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit nejen na Ferdu Mravence, ale také na Broučky, Dvanáct měsíčků, Pohádku o rybáři a zlaté rybce a mnoho dalších známých postaviček, včetně princezen, princů a Kašpárka. Výstava bude doplněna řadou aktivit pro děti i jejich dospělý doprovod, všichni si budou moci vyzkoušet manipulaci s loutkami a zahrát si nějakou pohádku. A komu nebudou stačit marionety, může si pohrát i s maňásky. Pro děti bude připraven animační program k celé výstavě, který je proveden světem loutkářství. 

Termíny