Vítání jara: Benefice pro Reinerovu fresku v Duchcově

Volný čas, Pro děti

Základní umělecká škola Ivana Kawaciuka v Duchcově, Kulturní centrum Duchcov a státní zámek Duchcov připravují pro návštěvníky v neděli 17. května od 14 hodin benefiční koncert pod názvem Vítání jara: Benefice pro Reinerovu fresku. Vstupné dobrovolné.


http://www.zamek-duchcov.cz/

Jak napovídá název akce, případný výtěžek z koncertu bude postoupen na nadační konto pro Reinerovu fresku Nanebevzetí Panny Marie osazenou v moderním pavilonu v duchcovském zámeckém parku.

Koncertní program je sestaven ze známých hitů populární hudby a svěžích jarních melodií, vše v podání žáků hudebních oborů a mladých nadějných talentů ze základních uměleckých škol v Duchcově, Krupce, Bílině, Dubí a Teplicích. Již IV. ročník benefičního koncertu se bude konat na terase balustrádového schodiště zámku s výhledem na pavilon pro Reinerovu fresku a působivý parter zámeckého parku, který je v těchto dnech zbarven v nádherných odstínech jara, což motivovalo organizátory akce k jeho symbolickému „vítání".

„Těší nás, že se do programu opět zapojilo pět základních uměleckých škol na Teplicku; zprostředkování uměleckého prožitku v prostředí památkového objektu přispívá k formování povědomí mladé generace o hodnotovém systému, který toto kulturní dědictví reprezentuje,“ uvedl kastelán zámku Marian Hochel.

Po skončení koncertu se v 16 hodin bude konat speciální prohlídka III. zámeckého okruhu, jenž mapuje příběh Reinerovy fresky, osud hraběcího špitálu, ze kterého byla barokní freska sejmuta, a proměny zámeckého areálu, poznamenaného v 50. a 60. letech minulého století uhelnou těžbou. V rámci prohlídky si návštěvníci prohlédnou pavilon, ve kterém je vzácná freska osazena, a výstavu, která dokumentuje transfer fresky. Na trase budou moci zhlédnout i videoinstalaci Laputoidy / Tikající krajina, která tento pohnutý příběh převypráví originálním způsobem pomocí techniky animovaného filmu. Prohlídka potrvá 45 minut, vstupenky lze zakoupit v pokladně zámku v ceně 60 Kč (plné vstupné) a 40 Kč (snížené vstupné).

V prodeji jsou rovněž benefiční pohlednice s motivem Reinerovy fresky a logem nadačního projektu. Dvě kontrastní podoby fresky – těsně po obnově v rámci osazení na počátku 80. let minulého století a alarmující současný stav – jsou symbolicky propojeny nápisem Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj a deklarují nechtěnou pomíjivost Reinerova díla v klimaticky nevyhovujícím prostředí pavilonu.

V případě nepříznivého počasí se koncertní představení uskuteční ve Valdštejnském sále zámku. V takovém případě budou omezeny prohlídky I. okruhu (Valdštejn) se vstupy pouze v 10 a 11 hodin; v provozu bez omezení bude II. prohlídková trasa (Casanova) a částečně III. prohlídková trasa (Reinerova freska a proměny zámeckého areálu v Duchcově) se vstupem v 16 hodin.

Termíny