NEKONEČNÝ PŘÍBĚH JABLONECKÉ BIŽUTERIE

Výstava, Volný čas

Východočeské muzeum v Pardubicích vás zve na výstavu ze sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Putovní výstava Muzea skla a bižuterie z Jablonce nad Nisou nás seznámí s ojedinělým světovým fenoménem – více než 200 let kontinuálně trvající výrobou bižuterie na severu Čech. Nekonečný příběh lidské touhy po zdobnosti a kráse tentokrát rozzáří Kaňkův sál pardubického zámku. Výstava představí širokou škálu průmyslové bižuterní produkce, originály vytvořené návrháři pro výstavy a přehlídky i práce pokračovatelů v tradici, studentů Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou.
Návštěvníci projdou světem bižuterie po různých cestách.
Unikátní exponáty z období kolem roku 1800 zahájí historickou pouť. Bižuterie se na ní představí jako jedna z nositelek designu a uměleckých směrů devatenáctého, dvacátého i jednadvacátého století.
Další cestou zabloudíme s tradičními ozdobami do nejodlehlejších koutů světa. Jistě zaujmou skleněné náramky „bangle“ vyvážené do Indie, nebo amulety severoamerických indiánů z drobných perliček.
Různorodost materiálů a technologické postupy používané při výrobě bižuterie jsou cestou bez hranic. Přesto stále vyniká zpracování skleněných perlí, perliček a kamenů.  Klasickou ukázkou této tradiční výroby je jetová „černá“ bižuterie z přelomu 19. a 20. století, imitující gagátové šperky viktoriánské Anglie.
Výstavu doplní perličkové „rokajlové“ kabelky a soupravy.

Termíny