Toulavé loutky

Výstava, Divadlo, Pro děti

 

Vernisáž v sobotu 26. května nabídne kromě krátké přednášky o loutkách také hned dvě loutková představení: Učené prase (divadlo Forman End Herodes) a Tauromaquie (divadlo Karromato).

 

V rámci evropského projektu Itinerances představí svojí sbírku evropských loutek francouzské divadlo Le théâtre de marionnettes de Belfort.
Cílem výstavy evropských loutek je ukázat, jakým způsobem loutkové divadlo, ještě dávno před vznikem Evropské unie, šířilo hodnoty a ideje sdílené dnes všemi jejími členskými zeměmi.

Loutky byly dlouhou dobu součástí náboženského umění a často právě na prostranství před chrámy byly svědky sociálních i politických dějin. Na konci XVI. století se díky kočovným umělcům a společnostem ve všech zemích Evropy objevovaly výrazné loutkové postavy s podobnými rysy: Guignol ve Francii, Pulcinella v Itálii, Punch a Judy v Anglii, Kasperle v Německu, Vasilache v Rumunsku... Tito hrdinové měli společné charakteristiky i požadavky. Předchůdcem všech těchto postav je Karagöz v Turecku.

Loutky pocházejí ze sbírky loutkového divadla Le théâtre de marionnettes de Belfort. V ČR zajišťuje výstavu loutkový soubor Karromato.

 

Účinkují

Karromato, Forman End Herodes

 

Další dokumenty k akci

  
Termíny