70. let od konce 2. světové války

Výstava, Volný čas

Zveme vás za poznáním válečných příběhů úsovských občanů, vašich sousedů. Poznáte, co vše za války prožili a jak na válku vzpomínali nebo vzpomínají. Hluboké příběhy těchto lidí vás dovedou k zamyšlení - možná i nad dnešním světem. Výstava bude otevřena po celou turistickou sezonu, to je do konce září 2015, v době úterý - neděle  od 9:00 - 16:00 hod.

Základem výstavy k 70. výročí konce 2. světové války jsou sesbírané osobní vzpomínky o osudu občanů Úsova, kteří se účastnili války. Narodili se zde nebo se do Úsova přistěhovali po válce.  

Výstava přináší pohled na válku ze dvou stran. Ze strany vojáků v sovětské armádě a pohled i z druhé strany, to byla německá armáda. Na straně sovětské armády bojovali Volyňští Češi, kteří se po válce do Úsova přistěhovali.

Výstava vám přináší i pohled do života ukrajinského zajatce. Byl zajat jako voják polské armády. Za války byl nasazen na zemědělskou práci v Úsově. Po válce zde zůstal a založil rodiny.

Co zde najdete? Výpis z kroniky Úsova o ukončení války ● Statistiku války ● Něco o Volyni ● Kdo kde bydlel ● Dobové fotografie účastníků války ● Vojenská vyznamenání.

Co zde z informací nenajdete? že v roce 1939 žilo v Úsově 1177 Němců, 230 Čechů, 4 Židé  ●že ve válce bojovalo 149 úsovských německých mužů ● že v roce 1940 si zřídili němečtí vojáci střelnici na židovském hřbitově ● že v roce 1940 darovala obec Německu pro válečné účely „bezcennou kovovou sochu Josefa II“ ● že od roku 1942 mělo náměstí v Úsově název Adolf Hitler platz ● že v roce 1943 byla odsunuta poslední židovka Theresia Firstová

Termíny