Iva Bittová

Hudba, Jazz & Blues, World music & Ethno
Festival 9 týdnů baroka, který prezentuje soubor 63 památek západočeského baroka, má své tři jasné favority. Jsou jimi unikátní stavby významného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Jeho stavby postavené ve stylu tzv. barokní gotiky nemají jinde ve světě obdoby. Vedle kláštera Plasy a poutního kostela v Mariánské Týnici je třetí z hvězd klášter Kladruby, jenž zaujímá ve festivalovém programu výsadní postavení. Klášter benediktinského řádu byl založen roku 1115 knížetem Vladislavem I. V letošním roce slaví 900. výročí založení a toto jubileum je třeba náležitě oslavit a připomenout dnes poněkud zapomenutému místu jeho velikost. Na počátku 14. století patřil mezi nejbohatší a nejvýznamnější kláštery v českém království. Roku 1393 byl za potvrzení nového kladrubského opata stíhán a umučen sv. Jan Nepomucký. Původní románská bazilika byla ve stylu barokní gotiky J. B. Santinim přestavěna na začátku 18. století. Roku 1770 byla dokončena stavba nového konventu dle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášter byl v roce 1785 zrušen Josefem II. Roku 1825 získal areál Alfréd I. Windischgrätz. Windischgrätzové využívali klášter nejprve jako hospodářská stavení, po první pozemkové reformě sloužil i k obytným účelům. V roce 1945 přechází památka do správy státu. Unikátnost památky v Kladrubech tkví také v uchování jak stavební, tak i interiérové složky, včetně původního oltáře, a my se můžeme dodnes přesvědčit o dokonalé jednotě architektury a jejího náboženského obsahu. Klášter Kladruby je perla, která by neměla uniknout žádnému návštěvníkovi Plzeňského kraje. Festival 9 týdnů baroka sem zavítá hned několikrát – 25. července, 1. a 2. srpna.

PROGRAM
Jedinečné prostředí kladrubského kláštera a zvláště pak Santiniho klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie učarovalo nejednomu umělci. Při natáčení filmu Tři bratři byla jedinečností prostoru unesena také charismatická osobnost, všestranná houslistka, skladatelka a zpěvačka Iva Bittová. Po dvou letech se podařilo naplnit oboustranné přání a uspořádat koncert této neobyčejné, světově uznávané interpretky. Iva Bittová si pro kladrubský koncert přizvala dva zahraniční hosty – bubeníka Hamida Draka a tanečníka Davida Zambrana. Společně s Ivou Bittovou vystoupí skupina Čikori, akustická hudební společnost, kterou v roce 1999 založila Bittová se svébytným hudebníkem a textařem Vladimírem Václavkem, jenž patří k základním kamenům tzv. brněnského alternativního rocku.

19.00–21.00 koncert – Iva Bittová (zpěv, housle) a Čikori ve složení: Vladimír Václavek (akustická kytara), Oskar Török (trubka), Jaromír Honzák (kontrabas); zahraniční hosté – Hamid Drake (bicí, perkuse) a David Zambrano (tanec)
Termíny