Výstava Králové Šumavy - Liberec

Výstava

Úspěšná expozice Králové Šumavy míří do Liberce

 

V prostorách Technické univerzity v Liberci bude od 25. dubna do 28. května 2015 k vidění putovní výstava Králové Šumavy, která vzešla ze spolupráce mezi Ústavem pro studium totalitních režimů a Prachatickým muzeem.

Expozice mapuje životní osudy kurýrů západních zpravodajských služeb a jejich převaděčů při přechodech přes hranice na Šumavě. Mnoho z nich skončilo ve spárech Pohraniční stráže či Státní bezpečnosti, načež si vyslechlo tvrdé tresty odnětí svobody, v krajních případech až na doživotí.

Expozice nabídne také panely zaměřené na příslušníky Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže, prostor dostala i filmová a literární propaganda. Jednu z nejpůsobivějších pasáží výstavy představuje zmínka o provokačních akcích StB, včetně legendární Akce Kameny, o které se návštěvníci dozví dosud neznámá fakta.

Komplexnost celého projektu pak podtrhují panely tematicky věnované změnám šumavské krajiny a jejího osídlení po 2. světové válce a roce 1948.

Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 25. dubna 2015. Expozici lze navštívit denně mimo sobot a nedělí od 9:00 do 19:00 v prostorách „budovy G“ Technické univerzity Liberec až do 28. května 2015

 

Termíny