J. D. Zelenka – PSALMI VESPERTINI I – světová premiéra

Hudba

Světová premiéra kompletního provedení prvního cyklu slavnostních nešpor Jana Dismase Zelenky v podání pražského barokního orchestru a vokálního souboru Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou.

Ensemble Inégal zahajuje novou etapu v objevování díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky novým projektem.

V uplynulých letech přinesl Ensemble Inégal rekordní počet novodobých premiér Zelenkovy neznámé hudby a za své nahrávky získal mnohá významná ocenění. O souboru Ensemble Inégal se v evropských médiích píše jako o „české hvězdě na evropském nebi staré hudby“, a to nejen kvůli jeho interpretačním úspěchům, ale také díky významnému množství nově objevené Zelenkovy hudby. A protože má Ensemble Inégal ve svém programu inspirovat a objevovat neznámé, vstupuje tentokrát do interpretačně nejméně prozkoumané oblasti Zelenkova díla, do fascinujícího světa jeho žalmů. Jeho první cyklus slavnostních nešpor se dochoval zcela kompletní a bude poprvé proveden 20. dubna 2015 v Praze. V rámci tohoto nového zelenkovského projektu vyjde I. cyklus ještě v letošním roce také na CD nahrávce a navazovat budou koncertní provedení a CD nahrávky obou dalších cyklů.

Často se hovoří o tom, že J. S. Bach byl hudbou J. D. Zelenky nadšen, a že jeho díla prováděl v chrámu sv. Tomáše v Lipsku. Jednalo se právě o část prvního cyklu slavnostních nešpor a 20. dubna Vám nabídneme unikátní příležitost poznat toto Zelenkovo dílo v celém kontextu.

Zelenkův současník J. G. Kittel ve své básni píše, že Zelenka je “dokonalý virtuos, jehož velkou slávu zná celý svět“. Srdečně Vás zveme na koncert, jehož posláním není nic menšího, než vytvořit příležitost, abyste i Vy díky poslechu Zelenkovy hudby, slovy Kittelovy básně “ již zde na zemi mohli okusit radost nebeskou“.

Více informací na facebookovém profilu zde: https://www.facebook.com/ensemble.inegal

nebo na stránkách Ensemble Inégal: https://www.inegal.cz

 

Předprodej vstupenek:

Webticket: https://www.webticket.cz/program/ine

 

Prague Ticket Office - Via Musica: http://www.pragueticketoffice.com/

Staroměstské náměstí 604/14, 110 00 Praha-Staré Město

 

Kontaktní osoba: Kateřina Lomecká: katerina.lomecka@inegal.cz

Mobil: +420739358814

Účinkují

Ensemble Inégal

Adam Viktora

Kontakty

www.inegal.cz

Termíny