Martin Kratochvíl a JAZZ Q koncert Vsetín

Hudba

Na jednu z dalších perel se můžou všichni zájemci kvalitní a netuctové hudby těšit ve čtvrtek 2.dubna ve vsetínském hudebním klubu Tři opice. Za více než rok od obnovení aktivní kulturní činnosti pod taktovkou provozovatele klubu Petra Gregora zde vystoupily již takové kapely jako např. Mňága a Žďorp, Buty, Sto zvířat, Docuku, Vltava, Vrbovskí Víťazi anebo naposledy Dan Bárta & Illustrathosphere. Není se proto čemu divit, že když byl Martin Kratochvíl na Valašsku na soukromé návštěvě u Franty Segrada a tázal se ho na nějaké vhodné místo, kde by mohl se svou formací Jazz Q vystoupit, byl mu Františkem jednoznačně doporučen právě hudební klub Tři opice, tedy místo, kde se nejenom čepuje skvělé pivo, ale na koncertech bývá také vynikající zvuk a lidé si tu již zvykli chodit na kvalitní hudbu. A tak i díky F.Segradovi můžeme 2.4. od 19:30 v koncertním sále klubu Tři opice přivítat jazzrockovou legendu Jazz Q v čele s frontmanem Martinem Kratochvílem. Pojďme si je v krátkosti představit.
Jazz Q má v dějinách českého jazzu i rocku mimořádné postavení. V roce 1964 ho založili Martin Kratochvíl a Jiří Stivín, první album Coniunctio vydal v roce 1970 ve spolupráci s Blue Effectem Radima Hladíka. Po následném odchodu J.Stivína se stal dominantním členem uskupení právě Martin Kratochvíl, a to jak ideově, tak i skladatelsky. Díky svému studijnímu pobytu ve Velké Británii a pod vlivem tehdejších zahraničních vzorů nasměroval skupinu k tehdy velmi progresivní verzi art-rocku a jazz-rocku. Jednalo se o elektrofonickou hudbu s pevnou rytmickou strukturou, která se počátkem 70. let v době právě probíhající normalizace stala průkopnickým počinem a jedním ze symbolů tehdejší hudební avantgardy. I když Jazz Q hrál dosti náročnou hudbu, jejich LP se prodávaly v překvapivě velkých nákladech. Například alba Zvěsti (1978) se v Československu a v sousedních zemích prodalo 200 000 výlisků, což dnes zní naprosto neuvěřitelně. 
Po téměř dvacetileté pauze, kdy se Martin Kratochvíl věnoval akustickému hraní v duu s americkým kytaristou Tony Ackermanem, ale hlavně podnikání, cestování, filmové dokumentární tvorbě a psaní knih, se Jazz Q po roce 2000 dal opět dohromady a v roce 2013 vydali po dlouhých 28 letech nové album, příznačně nazvané Znovu. Jazz Q v současné době vystupuje v sestavě Martin Kratochvíl-klávesy, Zdeněk Fišer-kytara, Přemysl Faukner-baskytara, Imram Musa Zangi-perkuse, Ladislav „Vajco“ Deczi-bicí, z čehož je zřejmé, že všichni Kratochvílovi partneři jsou technicky dobře vybavení a zkušení muzikanti (všichni hráli např. spolu s Laco Deczim v jeho Jazz Celule).
Shrnutí na závěr: Martin Kratochvíl & Jazz Q vystoupí v koncertním sále hudebního klubu Tři opice ve čtvrtek 2.dubna, předprodej lístků (180,-CZK) bude probíhat od 26.3. na baru v Opicích.

Účinkují

Martin Kratochvíl a JAZZ Q

Termíny