Nahoru po schodišti dolů: Irena Armutidisová vystavuje v brněnské vile Stiassni fotografie schodišť domů Ernsta Wiesnera

Volný čas

Fotografické obrazy zachycující schodiště v nejrůznějších stavbách architekta Ernsta Wiesnera budou moci zhlédnout od 1. dubna 2015 návštěvníci vily Stiassni. Snímky jsou dílem Ireny Armutidisové, prorektorky Vysokého učení technického v Brně, na jehož Fakultě výtvarných umění vede kabinet fotografie.


„Fotografie vznikly asi před deseti lety při společném projektu s historičkou architektury Lenkou Kudělkovou, který měl zmapovat stav staveb Ernsta Wiesnera,“ uvedla Irena Armutidisová, která řešila obrazovou část zadání. Tehdy společně s Kudělkovou objížděly města, v nichž jeden z nejvýznamnějších brněnských architektů meziválečného období zanechal své stopy. „Ta schodiště mě začala fascinovat,“ vzpomíná fotografka. „Ať už šlo o vily, nájemní domy nebo veřejné budovy, v každém domě bylo jiné schodiště. Byla to zajímavá hra se světlem, kompozicí a celkovým řešení prostoru.“

Ernst Wiesner, jehož život byl do začátku druhé světové války pevně spjat s Brnem, zde v letech 1919–1939 vytvořil mnoho významných budov. Na výstavě tak uvidíme například schodiště nájemního domu pro stavební družstvo Freundschaft v Rybářské ulici, schodiště v Paláci Morava v Divadelní ulici nebo v někdejší České bance Union v Beethovenově ulici, v níž dnes sídlí Český rozhlas; chybět však nebudou ani interiéry domů postavených v dalších městech.

Fotografie Ireny Armutidisové budou vystaveny v obrazové galerii v prvním patře vily Stiassni (Hroznová 14, Brno), která je jednou z Wiesnerových realizací. Vernisáž se koná v úterý 31. března 2015 v 17 hodin a výstava bude přístupná návštěvníkům komentovaných prohlídek vily, které se konají každý pátek, sobotu a neděli, a to patrně do konce června.

Termíny