Divadelní festival NA HRANĚ oživí klášter Plasy

Volný čas, Pro děti

Přehlídka studentského a experimentujícího divadla se opět po roce vrací do bývalého cisterciáckého kláštera Plasy. O víkendu 10. – 12. dubna 2015 se jeho barokní budovou nechají ke své tvorbě inspirovat studenti, mladí tvůrci, herci a divadelníci. Přehlídku pořádá kulturní centrum JOHAN ve spolupráci s Klášterem Plasy.


NA HRANĚ je setkání středoškolských a dalších mladých divadelních souborů, které umožňuje vzájemnou prezentaci a konfrontaci a pomáhá nalézat další možnosti divadla a uplatnění mezioborových a multidisciplinárních postupů. „Touto přehlídkou se snažíme podpořit zájem mladých lidí o divadelní aktivity, vzájemně se inspirovat a kultivovat studentské divadelní činnosti a vytvářet prostor pro současný divadelní experiment,“ vysvětluje koordinátorka přehlídky Jitka Doubravová. „Naším cílem je se především setkávat, povídat o divadle a sledovat divadlo, které je současné, aktuální a vytvořené lidmi, kteří mají svůj život spojený s divadlem, doplňuje Roman Černík, umělecký ředitel JOHANu.

Šestý ročník festivalu se opět odehraje v prostorách barokní konventní budovy kláštera v Plasích. Na své si tak přijdou nejen mladí divadelníci, ale také veřejnost a diváci, kteří mají rádi divadlo v netradičních prostorách. Během víkendu bude samozřejmě možné shlédnout prohlídkovou trasu Konvent, která přiblíží zájemcům řeholní život cisterciáků a vyzdvihne barokní monumentální dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla. Klášter Plasy je během dubna přístupný veřejnosti od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka.

 

PROGRAM

PÁTEK 10.4. 2015

18:00 – slavnostní zahájení přehlídky + Jemná provokace Genia loci ve dne i v noci (za účasti Miloše Šejna a studentů oboru Divadelní tvorba v netradičních prostorech DAMU)

18:40 – Romance pro křídlovku (Inovace bez legrace, Klatovy)

Jsem vesmírem doteků, až mě mrazí a přece jsme se dotkli jen jednou…Inovace bez legrace to myslí vážně a upřímně.

19:30 – MÁ J. (Mladá Sada, Horní Bříza)

Snažíme se na Máj pohlížet tak, jak jsme ho dosud neviděli, podívat se na něj jako na příběh, který má v dnešní době co říct a ne jen jako na básničku, kterou jsme všichni museli memorovat ve škole.

20:45 – Emílie (DOcela MAlé divadlo Svitavy)

Představení „Emílie“ vychází z divadelní hry s názvem“ Baronka a služka“ – autor Michael Mackenzie.  Zjednodušeně: co se jeví jako dané a jednoznačné, je pouze iluze, a tak i v představení se znaky tragikomedie nezůstane chladná baronka „nadřazeným“ člověkem vůči své služce, ale díky služce vychované mezi zvířaty se mění v ženu schopnou empatie i hry.

 

SOBOTA 11.4. 2015

09:00 – Průvodce (Buddeto!, Plzeň)

Náš pokus udělat silné divadlo z pro nás silného dystopického románu. Věčný nepokoj versus ubavení se k smrti.

10:30 – Nízkotučný život (Škytafky, Aš)

Je možné být šťastný ve svém těle? Vede omezení svobody a drsný program ke kýženému cíli? Chutě, vzpomínky, motivace, boj se sebou, ženy, muži …

11:30 – Krásné oči, ohyzdné obrazy (DS Gymnázia pod Svatou Horou, Příbram)

„Rána bičem způsobuje podlitiny, ale slova drtí kosti." E. A. Poe

Vernisáž. Rubén a Eduardo. Whisky. Eduardův byt. Mahler. Whisky. Obrazy. Eduardovo mravenčení po těle, jinošské vzrušení z mladého řeckého bůžka. Whisky... Ale námořníci někdy nejsou tím, čím se zdají být.

15:30 – Ukolébavka (Teatr Vaštar, Ostružno)

Drobný příspěvek k boji o záchranu světa.

18:00 – V rámci rámců (Karavana deseti slov, Plzeň)

Do penzionu „U bodrého kance“ přijíždí několik zajímavých hostů. V noci dojde k nečekané vraždě majitele penzionu, pana Ruckera. Typická detektivka, typická zápletka, typické charaktery, typická vražda, typický superintendant. Každá detektivka ale musí nutně obsahovat moment překvapení a nečekaného obratu. Ustojí rozpohybovaný komiks tento zásadní obrat?

 

NEDĚLE 12. 4. 2015

9:30 – Podnebí (Divadelní studio D3 Karlovy Vary)

Komediální scénická črta o tom, že není Peklo a není Nebe – je jen Podnebí. Co si píská Ježíš ráno při holení, jak kanibal vaří boršč, po čem touží muži v ženském těle a proč nikdo nechtěl kamarádit s Hitlerem? Skandální odhalení coby terapie pod Jeho dohledem.

12:00 – Slavnostní zakončení přehlídky

 

Další informace naleznete na webových stránkách www.klaster-plasy.eu, www.studijni-depozitar.cz, www.npu-cb.eu.

Klášter Plasy je jednou z nejvýznamnějších a také nejrozsáhlejších barokních památek Plzeňského kraje a České republiky vůbec. Na budování a výzdobě cisterciáckého kláštera se podíleli slavní stavitelé, umělečtí řemeslníci a umělci doby barokní (J. B. Santini, K. Liška, M. B. Brauna, K. I. Dietzenhoffer, P. Brandl, atd.). Klášter je snadno zapamatovatelný především díky svému unikátnímu základovému vodnímu a vzdušníkovému systému, včetně obnažených vodních zrcadel uvnitř konventní budovy.

Zájemci o informace týkající se života řeholníků v době vrcholného baroka a milovníci barokní architektury by si neměli nechat ujít hlavní prohlídkový okruh Konvent. Návštěvníci zajímající se o sakrální architekturu a umělecké řemeslo mohou navštívit bývalý klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie a ti, které láká prozkoumat neobvyklou stavbu barokních sýpek, která v sobě ukrývá jedinečnou dvoupatrovou gotickou kapli a funkční barokní hodinový stroj ve věži, pozveme na prohlídkový okruh Sýpka. Areál kláštera je pro veřejnost otevřen od dubna do října.

Klášter Plasy nabízí v průběhu sezóny řadu mimořádných akcí. Některé se zaměřují na netradiční zážitek z barokního prostoru v letní  noci (Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela – srpen), jiné na divadelní, často komediální ztvárnění

některých momentů z dějin kláštera (hrané noční prohlídky – červen a září), a pro ty, které zaujme vodní systém, jsou vždy v červenci připraveny speciální odborné prohlídky vodního a větracího systému.

 

Kontakty:

MgA. Jitka Doubravová, festival NA HRANĚ, koordinátorka přehlídek, JOHAN z.s., jitka.doubravova@johancentrum.cz , 777 753 387

MgA.,Mgr. Roman Černík, festival NA HRANĚ, jednatel a umělecký ředitel JOHAN z.s., roman.cernik@johancentrum.cz, 775 131 900

Mgr. Pavel Duchoň, správa NKP klášter Plasy, NPÚ ÚPS České Budějovice, duchon.pavel@npu.cz, 606 666 424

Mgr. Jitka Skořepová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚPS České Budějovice, skorepova.jitka@npu.cz, 602 626 736

Termíny