Levíček - Weiss Project /CZ,USA,SK/

Hudba

CONTEMPORARY JAZZ

Americký trumpetista Evan Weiss v tom má jasno: považuje se jazzmana, swingování se od něho ale nedočkáme.

Při zachování rovnováhy mezi složitými kompozicemi a jednoduchými, melodickými skladbami, nejčastěji obrací pozornost k abstraktnějšímu vyjádření, vnitřně spřízněnému s filmovými soundtracky. „Chci psát hudbu, jakou jsem nikdy neslyšel,“ tvrdí Weiss, což je poslední dobou osobní východisko pro spoustu moderních jazzových skladatelů, odmítajících se omezovat žánry a konzervativními předpoklady. Weiss svůj jazz zasnubuje s minimalismem, smyčcovou klasikou, konkrétními zvuky a formami komorní hudby.

Vychází z pnutí notového zápisu a svobodné improvizace, reagující na okamžité pocity ze střídání rytmů a harmonií. A Weissova přesvědčení, že v tu chvíli se jako autor vzdává kontroly nad spoluhráči výměnou za možnost uslyšet svou hudbu v docela jiných konstelacích. Tohle riziko je pro něho prý ale hlavním důvodem, proč se stal jazzovým muzikantem.

K pochopení Weissova jazzového přístupu jistě pomůže jeho dosavadní praxe: léta působil v legendárním, Grammy oceněném orchestru One O’Clock Lab Band, pro který napsal a zaranžoval mnoho skladeb, hrál s rockovým sborem The Polyphonic Spree a fusion kapelami Funky Knuckles a Snarky Puppy (loňští držitelé Grammy). Mezi hudbou jazz-soulové zpěvačky Catie Waters a jedné ze zvukově nejbrutálnějších rockových kapel dneška – amerických Swans – nelze ani při nejlepší vůli najít souvislost, takový rozstřel spoluprací ale dokonale odpovídá Weissovu hledačství.

Debutové album Math or Magic vzbudilo mezi odborníky v roce 2010 značnou pozornost: akumuluje Weissovo autorské, aranžérské a hráčské umění. Do početné sestavy zahrnující dechové a smyčcové hráče, perkusisty nebo zpěvačku Hildegunn Gjedrem, přizval také našeho, v New Yorku žijícího klavíristu, Jiřího Levíčka.

Logicky: také on prošel školou One O’Clock Lab Bandu, má blízko ke klasickému cítění jazzu, píše pro velké orchestry a nenechává se čímkoliv svazovat.

Termíny