Aoteora

Hudba

AOTEAROA - hudebně-poeticko-taneční vystoupení

 

 Jsme dva mladí lidé co se rozhodli odložit své minulé identity a začít od země. Výsledkem byla víc jak dvouroční cesta převážně po jižní polokouli. Předáváme dál v hudbě, tanci a poezii, co se do nás otisklo a vrylo z hlasů mýtické Aotearoy: Země dlouhého bílého mraku, jak Maoři nazvali svou zem. Dnes ji známe pod jménem Nový Zéland. Právě tam jsme strávili nejdelší dobu z naší cesty.

 

Poselství Aotearoy je především ukázat jinou formou cesty než jako poznávání významných či zajímavých míst a současné kultury, která často již zcela překryla kultury původní. Naše různé umělecké projevy jsou vlastně výsledkem skutečného a velmi fyzického pobytu v odlišné zemi, kdy ruce jsou zabořené v hlíně, nohy bosé a hlava přitisklá ke kameni v místech, kde nemůže nikdo vyrušit. Nejsou to místa, kam vás zaveze autobus nebo zavede průvodce. Jsou to místa, o kterých ví jen domorodec. Dostat se k domorodci, i když to není Maor, stojí práci a opravdovost touhy poznat. U různých lidí z Aotearoy jsme žili a pracovali mnoho dlouhých měsíců, a tak se dveře pomalu otevřely.

 

Diváky necháme nahlédnout do maorské mytologie pouze v kontextu s tvorbou naší. Neklademe si za cíl předvádět nebo napodobovat maorskou kulturu. Chceme poukázat na její ozvěny v současnosti, propojit se s něčím původním v člověku (co nějak vyzdvihují všechny tradiční kmenové kultury). Každému je nám bližší jiný druh tvorby: můj muž se projevuje především skrze svou kytaru a svůj hlas. Uslyšíte ho však hrát i na didgeridoo nebo mandolinu. Já se ze své civilizované podoby, kde je mým hlavním médiem psané slovo, stávám příběhy vyprávěnými pohyby svého těla. Občas promluvím, zazpívám i vyloudím tóny na flétnu. Za tím vším v pozadí poběží projekce fotografií z míst, kde se naše písně, tance a básně rodily.

 

Vstupte s námi do pohádkových původních lesů s prastarými kapradinami a vodopády, do jeskyň posetými svítícími červy i do jeskyň zatopenými mořem, prociťte atmosféru liduprázdných pláží s ohromnými kamennými tvářemi,  vypravte se s námi do skalních labyrintů i na zasněžené vrcholky hor, kam nevedou žádné cesty... třeba taky uslyšíte, jak si povídají Papa-tua-nuku (Země), s Rangim (Nebem), nebo děsivý hlas Hine-nui-Te-po (Smrti). Někde tam stojí Muriranga-Whenua a nabízí svou čelist s darem Moudrosti. Vystoupení se koná na Malém sále Záložny v pondělí 23. 3. od 19:00hod. Vstupné v předprodeji 50 Kč a na místě 80 Kč.

 

za manžele Blažkovi

Eva-Živa Blažková

 

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny