Doležalovo Kvarteto

Hudba

DOLEŽALOVO KVARTETO

 

V rámci koncertů KPH Vás zveme na koncert Doležalova kvarteta, který se uskuteční v úterý 17. 3. od 19:00 v koncertním sále MK Litovel. Jedná se o soubor mladé generace hudebníků, kteří navazují na dlouhou tradici české kvartetní školy. V roce 2003 jim prof. Karel Doležal předal jméno kvarteta, které bylo založeno roku 1972 a patří tedy svou tradicí k nejstarším ansámblům v Čechách. Inaugurační koncert nového Doležalova kvarteta proběhl 7. 4. 2005 v rámci cyklu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Program koncertu předurčil směřování souboru k novým a neotřelým projektům.

 

V současném složení - Václav Dvořák a Ondřej Pustějovský housle, Martin Stupka viola a Jan Zvěřina violoncello hraje soubor od roku 2008 a již stihl uspět na soutěži Maxe Regera v Německu, odkud si v říjnu 2009 odnesl 3. cenu a pozvání na koncerty v Itálii. Pracuje pod vedením prof. Milana Škampy a zajíždí také na konzultace k prof. Eberhartu Feltzovi do Berlína. 

Kvarteto již nahrávalo pro Českou televizi, úspěšně reprezentovalo Českou republiku na mezinárodní soutěži v Osace, kam bylo na základě nahrávky vybráno pouze 10 kvartetů z celého světa a Doležalovci se dostali do semifinále. Ve světové premiéře natočili Kvartet B dur H. W. Ernsta pro Český rozhlas.

 

Již původní Doležalovo kvarteto má za sebou nesčetná ocenění na mezinárodních soutěžích, festivalech a prestižních pódiích. Je laureátem soutěže Pražského jara 1975, na soutěži ve francouzském Bordeaux obdržel stříbrnou medaili, v roce 1989 získal Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Doležalovo kvarteto opakovaně hostovalo především v evropských zemích, mimořádně úspěšné bylo také jeho hostování v zámoří. Doležalovo kvarteto nahrávalo pro Arta records, ale i pro jiné společnosti (Adda, Stefanotis, Belaphon etc.). Také pro Český rozhlas, Radio New York Times a jiné rozhlasové stanice v Paříži, Stockholmu a Kolíně nad Rýnem. 

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny