Předpremiéra unikátního dokumentárního cyklu KMENY v Českých Budějovicích

Film

Kmeny, unikátní koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury, se již od března 2015 objeví ve vysílání druhého programu České televize. Uvedení na televizní obrazovky budou předcházet předpremiéry jednotlivých dílů v několika českých a moravských městech. Ve středu 18. února proběhne v českobudějovickém klubu Slavie veřejná předpremiéra dílů Motorkáři (režie: Pavel Abrahám) a Hooligans (režie: Jiří Volek). Vstup na projekci je zdarma. 

 

Veřejnou projekci dílů Motorkáři a Hooligans za přítomnosti Vladimíra 518 a režiséra Jiřího Volka doprovodí také promítání unikátních fotografií Karla Cudlína z natáčení jednotlivých dílů. Partnery dokumentárního cyklu Kmeny jsou městské projekty BU2R a Jägermeister.

 

Motorkáři (režie: Pavel Abrahám)

Do padesátých let byl motocyklista vnímán jako sportovec a gentleman čelící neohroženě nepřízni počasí a nevyrovnané kvalitě cest. Jenže po druhé světové válce se něco změnilo. Američtí veteráni, neschopni splynout s většinovou společností, si rychle vybrali motorku jako stimulant drsných válečných zážitků a z neklidných rebelů vznikl nejznámější celosvětový klub Hells Angels MC. A s ním přišla i nová drsnější image. U nás patří motorkáři k jednomu z nejstarších a nejpočetnějších kmenů.

 

Hooligans (režie: Jirka Volek)

Kmen organizovaných radikálních fanoušků, který k fotbalu patří odjakživa. Jedni se bijí za svůj klub na hřišti, druzí pak v hledišti nebo na předem domluveném místě mimo stadion, kde si s chutí užívají svůj tzv. "třetí poločas". Spojuje je stejná vášeň: hrdost na klubové barvy, hájení tradice a kamarádství. Vazby na ostatní členy kmene bývají tak silné, že společně sdílejí jak radost z vítězství, tak i průšvihy.

 

Co jsou Kmeny?

Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Mezi hackery, hiphopery, kulturisty, neohippies, hipstery - do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Cyklus přiblíží 16 z 26 témat popsaných v knize. Jeho cílem není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá společenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště.

 

Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako je oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby či úpravy. Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury.

 

Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry Česká televize odvysílá od března do srpna 2015, každou středu ve 22 hodin na programu ČT 2. Na jejich vzniku se podílelo 11 režisérů:  Pavel Abrahám – Motorkáři, Graffiti, Bohdan Bláhovec – Rap, Goths,Daniela Gébová – Punk, Petr Hátle – Thrash metal, Meatheads,Jan Látal – Rainbow, Hipsteři, Adam Olha – Straight Edge, JQr – Skins, Tuning, Jan Strejcovský – Otaku,Štěpán FOK Vodrážka – Tattoo, Jiří Volek – Hooligans, Jan Zajíček – Hackeři. Dramaturgem Kmenů je Ivo Bystřičan, kreativním producentem Petr Kubica.

 

V případě zájmu o rozhovor s režiséry nás neváhejte kontaktovat.

 

Více informací najdete na www.kmeny.tv. Aktuální informace sledujte na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Trailer ke zhlédnutí na Youtube.

 

Projekt Kmeny vzniká v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister.

 

Předpremiérové večery dokumentární série KMENY

03.02.2015 - Praha, Meetfactory – projekce THRASH METAL a RAP

11.02.2015 - Brno, Malá Amerika - projekce GRAFFITI a PUNK

18.02.2015 - České Budějovice, Slavie - projekce MOTORKÁŘI a HOOLIGANS

04.03.2015 - Olomouc, S-Club - projekce RAINBOW a HIPSTERS

11.03.2015 - Plzeň, Papírna - projekce HACKEŘI a COSPLAY

17.03.2015 - Liberec, Bunkr - projekce GOTHS a STRAIGHT EDGE

01.04.2015 - Ostrava, ClubDock - projekce SKINHEADS a TATTOO

08.04.2015 - Praha, Nábřeží - projekce TUNING a MEATHEADS

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PR a tiskový servis:
Nikola Lörinczová, e: nikola.lorinczova@piaristi.cz, t: +420 605 560 277

Eliška Míkovcová, e: eliska.mikovcova@piaristi.cz, t: +420 606 774 435 

 

 

 

 

Kontakty

www.kmeny.tv

Termíny