Virginia Woolfová: ORLANDO

Divadlo
the weird picnic

 

Podle románu Virginie Woolfové v překladu Kateřiny Hilské a divadelní hry Orlando Lenky Lagronové.

 

adaptace: Tereza Marečková, Anna Petrželková

režie: Anna Petrželková

dramaturgie: Tereza Marečková

scéna a kostýmy: Hana Knotková

hudba: Jakub Kudláč

světla: Ondřej Růžička

zvuk: Štěpán Tretiag

 

o inscenaci...

Virginia Woolfová je jednou ze zásadních autorek 20. století. V jejích rukách se začala klasická próza měnit v introspektivním dobrodružství s mnoha silnými smyslovými obrazy, které dovolují nečekaně ostrý vzhled do nitra postav. Jedním z jejích nejpronikavějších románů je fantaskní biografie mladého šlechtice Orlanda, napsaná Virginií Woolfovou roku 1928. Kniha, napsaná lehkým perem “na dovolené” mezi jinými romány, je zřídlem nespoutané imaginace, která předčí i nejodvážnější postmoderní díla. Román Orlando v sobě nese několikerá tajemství, která svádějí k jevištnímu rozluštění. Tajemství spánku, tajemství proměny a tajemství času. Dotýkáme se jich s dychtivým vědomím toho, že nejen my čteme knihu, ale i ona čte nás!

 

z recenzí...

Nápaditost, s jakou tvůrci rozvíjejí složitou literární předlohu a povyšují ji na divadelní tvar, činí z Orlanda zásadní počin, a to nejen v kontextu společnosti Masopust a režijní tvorby Anny Petrželkové.
Marcela Magdová, deník Metro

 

V Orlandovi Anny Petrželkové se podařilo přenést na divadelní prkna nadstandardně bohatý výřez našeho světa pomocí docela skromných prostředků. Anna Petrželková je totiž evidentně mistrem v oboru mnohoříkajících vizuálních zkratek.
Kateřina Nechvílová, Literární noviny

 

Je to bláznivá podívaná, chvílemi zvrácená, chvílemi něžná a nesmělá. Nikdo neodejde z divadla neposkvrněn kontroverzním zpracováním, což ovšem není na škodu a rozhodně to neubírá na dojemné lyričnosti a hravosti slov Woolfové.
Tamara Zubac, Informuji.cz

Účinkují

Orlando: Anežka Kubátová, Miloslav König
Královna: Tomáš Dianiška
Saša: Martina Krátká
Knihovnice: Ivana Šolcová
Básník: Martina Krátká
Shel: Anežka Kubátová
Ludvík: Martina Krátká

Termíny