František Langer: ANDĚLÉ MEZI NÁMI

Divadlo
legenda o smrti

 

„Povím vám to a bude to něco, co neví žádný na světě. Neměl bych to sice nikomu říkat, ale vy se to dnes už můžete dozvědět.“

 

režie: Jan Frič

úprava a dramaturgie: Jan Frič a Tereza Marečková

Scéna a kostýmy: Iva Němcová

hudba: Jan Frič a Jakub Kudláč

 

o inscenaci...

 

František Langer (*1888) se stal pravděpodobně nejhranějším českým autorem, nejen u nás, ale především v zahraničí. Z jeho obsáhlého dramatického díla však na jevištích dodnes přežívá jen jeho hra Periferie. Neprávem jsou zapomenuta některá jeho další dramata, mezi která patří právě Andělé mezi námi.Langer nás uvádí do světa, kam jsou z nebe posíláni andělé, aby v lidské podobě, se všemi nedostatky lidského těla a duše, navraceli svět do rovnováhy. Doktor Mise – anděl, jehož prostřednictvím svět sledujeme – postupně začíná chápat svůj úděl na zemi. Tím je léčení bezmocně trpících. Celá hra jako by byla rozhovorem se smrtí a o smrti. O tom, jestli konečnost lidského života a utrpení, které ho může provázet, bere životu jako takovému smysl. Andělé odpovídají jednoznačně a vrací lidem naději. František Langer uchopuje toto bolestné a veliké téma, které se dotýká i otázky eutanazie, s úctou k posvátnému tajemství, jež svět andělů i ten náš lidský, doprovází.

 

z recenzí...

 

Inscenace Andělé mezi námi je na současné poměry divácky náročná, avšak řemeslně zručná a myšlenkově hluboká. Fričova osobitá interpretace Langerovu hru obohacuje a intenzifikuje, jelikož rozvíjí ty momenty, které dramatik ve své době ještě rozvinout nemohl.
Barbora Etlíková, Divadelní noviny

 

Prakticky neznámá hra Františka Langera Andělé mezi námi, která se stala jeho debutem v tomto souboru, je bezesporu dramaturgickým objevem.
Jana Soprová, ČRo Vltava

 

Kabaretní prvky, dobová hudba, baťovská reklama, kostýmy v černobílé kombinaci a líčení jak z éry němého filmu uvádí diváka do atmosféry 30. let, ke kořenům dnešní konzumní globalizované společnosti. Černá minimalistická scéna, vymezená v rozích mrtvolným světlem zářivek, jí zároveň dodává panoptikální ráz. Langerovy postavy se ve Fričově pojetí změnily ve své vlastní karikatury, produkty emancipace, industrializace a ateismu, které předvádějí groteskní variace na značně zredukovaný text.
Veronika Boušová, i-divadlo.cz

Účinkují

Ivana Uhlířová
Pavla Beretová / Anežka Kubátová
Jiří Panzner
Jan Meduna
Radovan Klučka
Richard Fiala
Lukáš Příkazký

Termíny