Jiří Bárta a Terezie Fialová

Hudba

V úterý 27. ledna se můžete těšit na další z koncertů KPH, který začíná v 19 hod. v Koncertním sále MK Litovel. Vystoupí Terezie Fialová, která zahraje na klavír a Jiří Bárta na violoncello. Slyšet můžete skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Richarda Strausse a Edvarda Griega.

Terezie Fialová patří k nejtalentovanějším klavíristům nastupující generace. A i přes své mládí je uznávanou komorní partnerkou předních českých i zahraničních sólistů. Vystudovala Konzervatoř v Brně, obor klavír a housle, Akademii múzických umění v Praze a Hochschule für Musik und Theater Hamburg. Vzdělání si doplnila studijními pobyty na Hochschule für Musik Luzern, na Hochschule für Musik Felix Mendelssohn Bartholdy v Lipsku, a také účastí na mistrovských kurzech. Jako houslistka byla členkou mezinárodního orchestru mladých “The Young Sound Forum of Europe“, se kterým podnikla několik turné po významných koncertních pódiích a spolupracovala s významnými umělci. Je členkou klavírního tria Eben trio, laureátkou mezinárodních soutěží a držitelkou ceny Anny Hostomské. Koncertovala ve většině států Evropy, v USA, Japonsku, a na mnoha významných festivalových pódiích. V sezóně 2014 – 2015 čeká Terezii Fialovou vystoupeni na festivalu Dvořákova Praha, koncerty s klavírním triem Eben trio v pražském Rudolfinu a pařížském Auditoriu de Louvre, provedeni Messienova Visions de l’Amen pro dva klavíry s pianistou Karlem Košárkem, natáčení pro Český rozhlas v projektu ”Scarlatti opět na klavír” a mnoho dalšího.

Jiří Bárta je iniciátor, umělecký ředitel a spoluzakladatel Mezinárodního hudebního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře patří již od 90. let ke špičce violoncellistů své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje ve spolupráci s předními interprety a orchestry ve významných koncertních síních a na festivalech po celé Evropě, v Americe, Japonsku a Austrálii. Je nadšeným propagátorem soudobé hudby, spolupracoval mj. s Petrem Ebenem, Markem Kopelentem, Peterem Grahamem, Pavlem Zemkem, Martinem Smolkou či Ondřejem Kukalem. Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá i o autentickou interpretaci staré hudby, vášnivě se věnuje komorní hudbě. Je držitelem řady významných ocenění. Kromě Supraphonu Jiří Bárta natáčel i pro firmu Lotos, Deutsche Gramophon a v poslední době pro londýnský Hyperion. Jeho diskografie zahrnuje mj. Bachovy suity, Šostakovičovy koncerty, ale i Foerstrův koncert nebo Rubinsteinovy sonáty.

Účinkují

Jiří Bárta a Terezie Fialová

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny