Mezinárodní den archeologie na Landštejně

Volný čas, Pro děti

Česká republika se stejně jako v loňském roce připojuje sérií aktivit k Mezinárodnímu dni archeologie, který letos připadá na sobotu 17. října. Tento významný den oslaví také jihočeský hrad Landštejn. Po oba víkendové dny si pro veřejnost připravil komentované prohlídky hradních archeologických lokalit.


V sobotu i v neděli 17. a 18. října 2015 se na Landštejně od 14 hodin koná speciální prohlídka vedená archeologem Janem Machulou z Národního památkového ústavu po místech hradu, kde probíhal archeologický výzkum. „Lidé se dozvědí, jak vypadá archeologická sonda, co předchází jednotlivým výkopům nebo jaký je výsledek archeologického výzkumu,“ přibližuje zaměření prohlídek kastelánka Eliška Niederová. Návštěvníci tak uvidí originální místa, kde byly nalezeny exponáty tvořící jádro nové archeologické expozice hradu. Zkrátka nepřijdou ani nejmenší návštěvníci. K dispozici jim budou archeobedýnky, díky nimž se budou moci sami alespoň na chvíli stát archeology. Kamnové kachle z 15. století s reliéfem gryfaProhlídka se koná každý den pouze jedna, a to od 14 hodin.

Mezinárodní den archeologie se v České republice koná teprve podruhé. Jeho smyslem je zvýšit všeobecné povědomí o archeologii jako takové a motivovat veřejnost k poznávání a objevování. Zároveň si klade za cíl upozornit na myšlenku, že archeologie je všude kolem nás. Mezinárodní den archeologie se poprvé slavil v USA v roce 2011, v roce 2013 se do něj zapojilo přes 70 tisíc lidí z různých koutů světa. Česká republika se poprvé přidala k aktivitám MDA v roce 2014.

Mezinárodní den archeologie v NPÚ.

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích se stará o 30 památkových areálů na území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má na starosti hrady a zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk,Třeboň s hrobkou Domanín,Vimperk, Zvíkov, Červené Poříčí, Gutštejn, Horšovský Týn, Kozel, Manětín, Nebílovy, Přimda, Rabí, Švihov, Velhartice, Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice, Náměšť nad Oslavou a Telč, klášterní areály Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna i památky lidové architektury (usedlost U Matoušů Plzeň-Bolevec). Další informace naleznete na www.npu-cb.eu.

Kontakty:
  • Mgr. Eliška Niederová, kastelánka státního hradu Landštejn, tel. 607 559 450, niederova.eliska@npu.cz
  • Mgr. Jitka Skořepová, PR, vztahy k veřejnosti, NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích, tel. 386 356 921, 602 626 736, skorepova.jitka@npu.cz
Termíny