Nová výstava “Pimprlárium” v galerii GUD

Výstava

Galerie umění pro děti GUD zahájila podzim výstavou „Pimprlárium“, kterou připravilo Loutkové divadlo Ostrava.

Interaktivní výstava Pimprlárium je určena jak dětem, těmi nejmenšími počínaje, tak dospělým pamětníkům loutkářského umění. Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou historií divadla loutek a prohlédnout si jednotlivé typy „dřevěných herců“, s nimiž se v divadelních představeních setkávají,” říká autor výstavy Tomáš Volkmer.

V jednotlivých blocích výstavy se děti mohou zapojit přímo do divadelního konání – dotvořit výrazy tváře připravených panáků, prohlédnout si jednotlivé typy loutek, které znají z návštěv divadelních představení, osahat si je a případně si s nimi zahrát v marionetovém divadélku. V tvůrčích dílnách si pak mohou děti vyrobit svoji vlastní loutku,“ říká ředitelka GUD Kateřina Samková.

Součástí výstavy jsou i umělecké snímky Jindřicha Štreita, jednoho z nejvýznamnějších současných českých fotografů. Jejich prostřednictvím poznají děti, jak vzniká divadelní inscenace – konkrétně nahlédnou do zákulisí hry Oberon, která měla premiéru v roce 1993 v režii nedávno zesnulého Petra Nosálka a se scénografií Tomáše Volkmera, současného dvorního výtvarníka divadla.

V sobotu 26. října proběhnou dvě tvořivé dílny s lektory Divadla loutek Ostrava, Hanou a Tomášem Volkmerovými. Worskhopy s názvem „Mé vlastní loutkové divadlo“ se konají od 10:30 a 15:00 hodin a jsou určeny rodinám s malými dětmi. Vytvořit si své vlastní loutkové divadlo s plošnými loutkami má možnost každý dětský účastník této výtvarné dílny. Děti se tak seznámí se zákonitostmi hraní s jednoduchými plošnými loutkami a naučí se vytvořit jednoduchý příběh, který pak zahrají s loutkami před ostatními. Vytvořené divadélko si děti budou moci odnést domů. Rezervace na rezervace@galeriegud.cz

Výstava byla vytvořena ku příležitosti oslav 60. výročí divadla. Vernisáž proběhla v Ostravském muzeu symbolicky 12. prosince 2013, v den, kdy před šedesáti lety, 12. prosince 1953, odehráli loutkáři v Ostravě své první představení.

Výstava potrvá do 21. prosince 2014.

Více informací na www.galeriegud.cz

Termíny