Julian Nicholas & Emil Viklický Trio /CZ, UK/

Hudba

MODERN JAZZ

Julian Nicholas působil v letech 1988-1992 jako člen big bandu Loose Tubes a následně v 90. letech spolupracoval se známými osobnostmi jako Harry 'Sweets' Edison, Eddie Henderson, Jimmy Witherspoon, Kirk Lightsey and Brotherhood of Breath. Od původní formy hraní a skládání dnes Nicholas pokračuje ve vývoji své evropské verze lyrické hudební tvorby.

Během posledních deseti let obdržel dvakrát cenu „ZAP“ pro nejlepší vystoupení na uměleckém festivalu v Brightonu. Mezi jeho projekty z poslední doby patří patří spolupráce s Ronnie Scottsem, tour s Claire Martinovou, Donem WelleremBobby Wellinsem a Davem O'Higginsem. Členy jeho současné vlastní kapely jsou Mark Edwards, John Parricelli a Chris Batchelor.

Viklický a Nicholas spolu sdílejí skladatelské i tvůrčí nadšení stejně jako umělecké vyjádření v hudebním pojetí. Viklický je vynikajícím doprovodem, který mistrně ovládá umění souhry se sólisty (je znám například díky vynikající kooperaci klavíru se saxonovým sopranistou), čemuž výrazně přispívá i jeho schopnost improvizace. Nicholasův výrazný sebevědomý tenor, obratný zvuk sopranisty a v neposlední řadě neobvyklý mnohočetný postoj k basovému klarinetu je tak dokonalou kombinací ke zdrženlivému půvabu hudebního stylu Emila Viklického.

Termíny