MARTA KUBIŠOVÁ

Hudba

Fenomenální zpěvačka a hlavně morální osobnost listopadových událostí Marta Kubišová přijede do Turnova představit své nové album s názvem „25“. Jedná se pravděpodobně o její poslední živé album, protože nedávno oznámila ukončení umělecké dráhy v roce 2017.

Nová deska Marty Kubišové obsahuje zejména tvorbu po roce 1989 a jde o nahrávku recitálu její domovské scény Divadla Ungelt. V Turnově ji představí za doprovodu hudební skupiny Karla Štolby a zvláštním hostem večera bude i umělecký ředitel divadla Ungelt Milan Hein, stejně jako je jím na desce.

Marta Kubišová začala profesionálně zpívat už v polovině 50. let, kariéru jí ale zkomplikoval komunistický režim. Její interpretace písně Modlitba pro Martu se stala národním protestsongem v době okupace vojsky Varšavské smlouvy, roku 1970 ji pak režim kvůli postoji při srpnových událostech zakázal uměleckou činnost. Živila se lepením sáčků na hračky i jako referentka zásobování ve Výstavbě sídlišť. Znovu se rozezpívala až v době sametové revoluce 1989, kdy z jejích úst z balkónu Melantrichu na Václavském náměstí poprvé po letech zazněla Modlitbu pro Martu a česká hymna.

Svou kariéru proto dělí na dvě a pětadvacet let „té druhé“, porevoluční, přijede připomenout i do Turnova. Její koncert hezky zapadne do atmosféry kolem oslav 17. listopadu.

Termíny