V Česku zahraje Euroradio Jazz Orchestra – celá Evropa v jednom big bandu

Hudba

Do Česka se v rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra, iniciovaného Českým rozhlasem, sjedou špičkoví muzikanti z celé Evropy. Jednadvacetičlenný ansámbl vystoupí 16. října v pražském studiu Českého rozhlasu v budově ČRo Regina v Karlíně. Unikátní big band bude řídit Jan Jirucha.

Projektu Euroradio Jazz Orchestra se každoročně účastní nejlepší muzikanti z mnoha zemí. Za nás to letos budou vycházející hvězdy Jan Jirucha mladší a Štěpánka Balcarová, oba nejen zruční muzikanti, ale zároveň vynikající dirigenti a skladatelé. V trombonové sekci navíc usedne talentovaný hráč Štěpán Janoušek.

Vstup na veřejnou nahrávku v karlínském studiu Českého rozhlasu je zdarma. Český rozhlas bude z pražského koncertu pořizovat záznam, který pak odvysílá 31. října od 21:30 na stanici Vltava. Ve stejný čas koncert do programu zařadí i další stanice z Evropské vysílací unie (EBU), takže ho uslyší prakticky celá Evropa.

Jirucha se na koncertu ujme dirigentské taktovky, zatímco Balcarová se představí v roli trumpetistky a skladatelky. Mladé umělce do orchestru navrhují redaktoři z jednotlivých zemí EBU a kromě vysoké umělecké úrovně při výběru rozhoduje také věk - projekt dává prostor především mladým hudebníkům do třiceti let.

Jirucha a Balcarová pro big band složili unikátní skladby inspirované významnými osobnostmi 20. století. Mladí autoři nečerpali inspiraci jen od hudebních velikánů minulého století. Na koncertu tak zazní kromě skladeb vycházejících z tvorby jazzového kontrabasisty Charlese Minguse i hudba odkazující na dílo legendárního českého režiséra Františka Vláčila či malíře Jana Zrzavého.

Historie projektu Euroradio Jazz Orchestra sahá až do roku 1965. Letos se organizačních záležitostí premiérově ujal Český rozhlas ve spolupráci s agenturou Twentyfourseven Promotions, známou především pořadatelstvím úspěšného festivalu JazzFestBrno.

Termíny