Žižka 1360? - 1424

Výstava

Husitské muzeum v Táboře připravilo k připomenutí 590 let od skonu slavného českého vojevůdce a politika husitské revoluce Jana Žižky z Trocnova výstavu ŽIŽKA 1360? – 1424.

Výstava zaplní svými exponáty část gotického sálu Staré táborské radnice. Kromě známých sbírkových předmětů z Husitského muzea, např. obrazů Jana Žižky od Adolfa Libschera a Vratislava Hlavy, můžete na výstavě zhlédnout méně známé grafiky, obrazy, plastiky, zbraně a archeologické nálezy dokumentující Žižkovu dobu.

Pro tuto příležitost mimořádně zapůjčilo městské muzeum Čáslav údajné ostatky Jana Žižky: originál jeho kalvy (lebky) a stehenní kosti, které budou krátkodobě vystaveny do 18. 10. 2014.

Další významný exponát zapůjčilo Národní muzeum – originál hlavičky Jana Žižky z táborského kamenného znaku od Wendela Roskopfa, umístěného v gotickém sále Staré radnice.

Na výstavu bylo vytvořeno osm velkoformátových textových panelů, doplněných bohatým obrazovým materiálem, na kterých je zachycena životní pouť této výrazné osobnosti.

Při této příležitosti je vydána drobná publikace shrnující informace o životě Jana Žižky, kterou si návštěvníci mohou zakoupit v muzejním obchodě se suvenýry.
Po celou dobu konání výstavy je připraven doprovodný program, jako např. komentované prohlídky, přednášky a lektorský program pro školy.

Termíny