BOOK BURNING — Pieter De Buysser & Hans Op de Beeck

Divadlo

„Opravdu originální představení. Pět hvězdiček nestačí.”
(The Latest, Velká Británie)

 

Kabinet kuriozit ve světě zahlceném informacemi. Co mohou WikiLeaks a Edward Snowden udělat pro poezii?

 

Představení Book Burning vytvořili spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser a výtvarník Hans Op de Beeck. Jejich umělecké přátelství a sdílená vnímavost vůči příběhům a předmětům daly vzniknout poetickému představení se silným politickým obsahem. Oba tvůrce přitahují archetypální, nadčasové obrazy, jež dokáží okouzlit stejně, jako obrazy bezprostředně aktuální a s politickým nábojem. Scéna a vyprávěný příběh se od počátku vyvíjejí jako samostatně, vzájemně se prolínají a společně vytváří nový obraz. Výsledkem je velmi archaická, jednoduchá divadelní forma: člověk s truhlou, který vypráví příběh.


Ondřej Hrab, ředitel Archy k uvedení dodává: „Book Burning propojuje magické možnosti jazyka s radikální imaginací. Není překvapením, že se toto představení stalo událostí vlámského divadla roku 2012.“


V Divadle Archa vystoupil Pieter De Buysser spolu s kanadským performerem Jacobem Wrenem již v květnu 2011 s představením Antologie optimismu.
 

Nepoznáte fakta, dokud neuvidíte fikci
Historie je neprůchodná. Žádné revoluce se nekonají. Co k tomu dodat?
Hra o zapomínání a odpouštění, o poznání a hádankách a o absenci příběhů. V podání kočky sledujeme příběh muže, který se úplně rozzáří, když jeho dcera ponoří do truhly. Možná je to fikce. Může to být  však i politická, až utopická hra. Ne proto, že by se nořila do dobrých úmyslů či politckého programu, ale proto, že sází na magické možnosti jazyka a radikální imaginaci. Book Burning není tím, čím je, ale tím, čím by mohla být: podnět pro začátek nového světa.


„Pocta kritickému myšlení, vědění, humoru a umění vyprávět."
(Cobra, Belgie)


„Prostě kouzené pojení poetiky a politiky.”
(Le temps, Švýcarsko)


„Přístupné, brilantní a zároveň odráží vše významné v současném myšlení, nenechte si ujít!"
(Laure Dasinière, Francie)

 

malý sál - volné sezení

Uváděno anglicky s českými titulky.

Délka: 70 min.

Termíny