Sankt-Peterburgský Balet Borise Eifmana Rodin 18. a 19.října v Praze.

Divadlo, Hudba

Námětem Eifmanova nového baletu Rodin je životní osud a umělecká tvorba velikých sochařů - Augusta Rodina a jeho milované žákyně, důvěrné přítelkyně a múzy Camille Claudel.

Jejich vztah je příběhem vášně i tragédie. Patnáct let tvořili Auguste Rodin a Camille Claudel neoddělitelný citový i tvůrčí celek. Rozkol, k němuž mezi umělci došlo, osudově poznamenal Camillino duševní zdraví a stal se začátkem tragického konce jejího života. Polozapomenutá, uzavřená před světem a živořící Camille podléhá duševní chorobě. Paranoidní představa o komplotu proti ní, jehož strůjcem je v jejích představách právě Rodin, dále drásá beztak psychicky oslabený Camillin úsudek. Celých třicet let jí bylo souzeno strávit v léčebně duševně nemocných, kde roku 1943 v zapomnění a všemi opuštěná umírá.

Eifmanův balet Rodin je impozantní uměleckou výpovědí o tragickém životním údělu géniů. Eifman dokázal prostřednictvím unikátního jazyka moderního psychologického baletu předvést nové pojetí světa lidských vášní, fenoménu, který ve svých dílech mistrovsky zpracovali Rodin a Claudel. Výsledkem je úchvatné taneční představení o neuchopitelném mystériu tvůrčího procesu.

Účinkují

Choreografie a režie: Boris Eifman
Hudba: Maurice Ravel, Camille Saint-Saëns, Jules Massenet
Scéna: Zinovij Margolin
Kostýmy: Olga Šaišmelašvili
Světla: Gleb Filštinskij, Boris Eifman

Termíny