Bohuslav Tošovský: VOLNÁ TVORBA

Volný čas

Výstava fotografií Bohuslava Tošovského ve výstavní síni Městského úřadu Trutnov završuje cyklus       výstav věnovaných osobnosti a dílu významného trutnovského fotografa, které proběhnou v tomto roce  také v Galerii Domu tisku a Galerii Draka v Trutnově. 

Bohuslav Tošovský (1. 10. 1951 Trutnov – 18. 7. 2012 Kostěnice u Pardubic) zemřel předčasně, ve věku nedožitých šedesáti let. Jeho tvůrčí záběr byl velmi široký – od momentních fotografií trutnovských slavností přes rozsáhlou mozaiku portrétů pracovníků Texlenu, kde byl po léta jako fotograf zaměstnán, až po unikátní záběry proměn města Trutnova. Přesto jeho nejvlastnější doménou byly krajiny, zátiší a akty.

Původně vyučený elektromechanik po vojně absolvoval při zaměstnání brněnskou Školu výtvarné fotografie. Byl rozhodnutý věnovat své zálibě maximum a zabývat se jí i profesně. Když se mu naskytla příležitost pracovat v podniku Texlen jako reklamní fotograf, neváhal a zůstal zde celých čtrnáct let. Díky tomu vznikl unikátní dokument mapující každodenní život svého času největších, a dnes již zaniklých, továren na Trutnovsku. Po roce 1990 odešel na „volnou nohu“, nikdy se však nespokojil pouze s focením zakázek. V rozhovoru pro časopis Krkonoše v roce 1998 k tomu sám poznamenal: „Mnohem zajímavější je druhý okruh fotografování, volná tvorba. Dělal jsem portréty i něco aktů, dnes jsou to hlavně krajinné detaily. Velké popisné celky nemám moc rád.”

Byl členem Svazu českých fotografů, Unie výtvarných umělců, Spolku podkrkonošských výtvarníků, experimentoval, obesílal nejrůznější soutěže u nás i v zahraničí. Svou tvorbu prezentoval na několika samostatných výstavách v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Vystavoval také v Lázních Bělohrad a v rámci Hradeckého výtvarného salonu. Dlouhá léta spolupracoval se Státním okresním archivem v Trutnově, pro který kromě běžné dokumentace zpracoval a ze skleněných desek nazvětšoval rozsáhlý soubor dobových historických fotografií a nafotil trutnovské památky.

Kontakty

www.galerietu.cz

Termíny