Vařečka rytíře Žumbery

Volný čas, Hudba

Třetí ročník festivalu české kuchyně Žumberova vařečka se letos bude opět konat na prostranství u kostela sv. Jiří. Osm vybraných restaurací se tu utká s jídly připravenými podle receptů české kuchyně. Kromě výborné gastronomie na vás čeká i zábava pro celou rodinu.

Zajímavou novinkou je zavedení speciální měny, kterou bude Plzeňský dukát. Diváci si budou moci zakoupit Plzeňské dukáty v hodnotě 60 korun. Za jeden Plzeňský dukát obdrží návštěvník jednu ochutnávkovou soutěžní porci. Restaurace, která vybere nejvíce Plzeňských dukátů, získá cenu návštěvníků.

Hlavní ocenění pak obdrží restaurace vyhodnocená odbornou porotou pod vedením Jaroslava Sapíka. Ten bude rovněž vařit ochutnávkové porce podle českých receptů a prozradí kuchařské triky pro kvalitní přípravu pokrmů.

K české kuchyni patří i české pivo, a tak návštěvníci budou moci volit mezi tradiční nabídkou Plzeňského Prazdroje a pivy z několika malých pivovarů. V doplňkovém programu si přijdou na své milovníci dobré kávy, kterou pro ně připraví Pappas Coffee a CrossCafé. Připravena je i degustace kvalitních vín. S návyky dobrého stravování seznámí zájemce známý dietolog Petr Havlíček.

Kulturní program je koncipován pro rodinnou návštěvu akce, proto se v něm představí například klaunka Pepina, imitátor Petr Jablonský, pěvecký sbor Canticorum, taneční studio Storm Ballet nebo hudební skupina X-Cover. Vyvrcholením bude v půl desáté večer ohňostroj. Vstupné na akci je zdarma.

Organizátoři navíc chystají připomenutí 100. výročí 1. světové války, a tak budou k vidění dobové vojenské uniformy a polní kuchyně, v níž se samozřejmě bude také vařit. Nádavkem zazní dobové písničky a kuplety. Loupežník, nebo gurmán? A proč je festival spojen se Žumberovým jménem? Rytíř Žumbera je mýtická postava. Jeho socha, jejíž kopie dnes stojí na Císařském domě vedle radnice a originál pak v Brance, je symbolem města Plzně po staletí. Postava rytíře je opředená mnoha více či méně pravdivými legendami.

Organizátoři festivalu české kuchyně ho podle novějších pramenů pokládají za patrona dobrého pohostinství v Plzni. Nasvědčují tomu archeologické průzkumy lokality u sv. Jiří, kde byly odkryty zbytky středověké krčmy s velkou kuchyní a obrovskou spižírnou. Zajímavostí jsou dochované zbytky nádobí a starých kuchyňských potřeb. Na některých z nich jsou vyryty monogramy. Mimo jiné na torzu velké vařečky, která se zachovala ve velmi dobrém stavu. Byly objeveny i zbytky popsaného pergamenu, kde se objevují pravděpodobně jména tehdejších majitelů.

Účinkují

šéfkuchaři Jaroslav a Pavel Sapíkovi

výživový poradce Ing. Petr Havlíček

imitátor Petr Jablonský

Švejk Band

Klaunka Pepina

Storm balet

Pěvecký sbor Canticorum

kapela X-Cover

Termíny