Výstava Richarda Vyškovského v Muzeu papírových modelů

Výstava

Výstavou Papírový svět Richarda Vyškovského zahajuje Muzeum papírových modelů svou výstavní činnost a zároveň vstupuje do třetího roku své existence. Výstava samotná pak připomíná krásné životní jubileum konstruktéra papírových modelů, inženýra architekta Richarda Vyškovského.

Průřez celoživotním dílem architekta Richarda Vyškovského nabízí výstava "Papírový svět Richarda Vyškovského" v MPM v Polici nad Metují, která vznikla pod kurátorským dohledem pana Michala Erbena a potrvá do 28. října.

Richard Vyškovský – architekt, výtvarník a konstruktér papírových vystřihovánek – je ikonou českého papírového modelářství. Vždyť kdo by neznal jeho modely aut různých značek, domů, hradů, tvrzí a dalších objektů. Přijďte zavzpomínat a vrátit se třeba i do svého dětství, objevovat nové a bavit se spolu s tímto renesančním člověkem. K vidění jsou nejen známé modely, ale i ty dosud nevydané, mezi nimiž vévodí nádherný model Pražského hradu.

Richard Vyškovský dokázal z obyčejného papíru zkonstruovat snad vše - automobily, letadla, lodě, formule 1, stavební stroje, figurky - ale především jeho srdci nejbližší, modely architektury. Díky zaměstnání ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚPRMO) měl pro svoje modely jak lidových chaloupek, tak hradů ty nejlepší znalosti tématu. Richard Vyškovský i v dnešní době počítačů zůstává věrný ruční kresbě vystřihovánek. Každý díl si vyměří, narýsuje a vybarví štětcem a barvami. Výsledná vystřihovánka je tak unikátní umělecké dílo, za kterým se skrývá mnoho desítek hodin práce. Richard Vyškovský dodnes nakreslil více než tisíc stránek vystřihovánek, což představuje několik stovek modelů.

Termíny